statystyki

Nadzwyczajny Kongres Sędziów: Ponad 1000 zainteresowanych spotka się w Warszawie

autor: Piotr Szymaniak23.08.2016, 07:25; Aktualizacja: 23.08.2016, 11:38
sąd, temida

Program zjazdu jest jednocześnie odzwierciedleniem najbardziej palących problemówźródło: ShutterStock

Już ponad 1000 orzeczników ze wszystkich szczebli sądownictwa zadeklarowało udział w Nadzwyczajnym Kongresie Sędziów, który za dwa tygodnie w sobotę odbędzie się w Warszawie.

– To wydarzenie bez precedensu, jeszcze nigdy sędziowie nie spotykali się w tak dużym gronie, ale też i sytuacja jest wyjątkowa – mówi Bartłomiej Przymusiński, rzecznik prasowy Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”, które wraz ze Stowarzyszeniem Sędziów Themis, Stowarzyszeniem Sędziów Rodzinnych w Polsce oraz Stowarzyszeniem Sędziów Rodzinnych „Pro Familia” i Krajową Radą Sądownictwa organizuje zjazd.

– Od 1989 r. nie mieliśmy aż tylu zagrożeń dla niezawisłości sędziów i funkcjonowania sądownictwa, nagromadzonych w tak krótkim czasie – dodaje.

Program zjazdu jest jednocześnie odzwierciedleniem najbardziej palących problemów. Sędziowie debatować będą na temat nadzoru ministra sprawiedliwości nad sądami w świetle nowej ustawy prawo o prokuraturze, niezależności sądów i niezawisłości sędziów w kontekście planowanych zmian w prawie o ustroju sądów powszechnych, administracyjnych i Sądu Najwyższego, o sytuacji wokół Trybunału Konstytucyjnego, projekcie zmian w ustawie o Krajowej Radzie Sądownictwa, a także o sposobach powoływania orzeczników na wolne stanowiska w kontekście niedawnej odmowy nominacji przez prezydenta 10 kandydatów.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (12)

 • s.Magda W.(2016-08-23 12:17) Zgłoś naruszenie 2113

  O układach zamkniętych w sądownictwie i folwarcznych stosunkach zebrani będą milczeć jak zaklęci z całą Iustitią na czele. Wierchuszce pod pozorem obrony niezależności sądownictwa udało się zgromadzić dość pokaźną liczbę sędziów. To niewątpliwie sukces, ale społeczeństwo się na to nie nabierze. Nie po gadaniu, ale po czynach ich poznacie. Słupki zaufania myślę, że nie wzrosną, bo środowisko sędziowski wykazuje chroniczną niezdolność do samokrytyki, obfitując w przebiegłe funkcyjne lisy i szeregowe wystraszone zające.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • zyx(2016-08-23 10:48) Zgłoś naruszenie 1619

  Jak na 10 tys sędziów to grono nie jest tak znowu duże , to zaledwie 10 % .Zagrożenie dla sądownictwa ? Nie mylmy zagrożeń dla sądownictwa z zagrożeniem dla uprzywilejowanej pozycji niektórych w sądownictwie, innymi słowy podzieleniem pracy mniej więcej po równo za mniej więcej za podobne wynagrodzenie.To nie zagrożenie tylko chyba przeciwdziałanie dyskryminacji a więc działanie zgodne z prawem.

  Odpowiedz
 • olka(2016-08-23 09:28) Zgłoś naruszenie 1321

  To chyba nadzwyczajnie teraz się boją bo byli bezlitośni i skorumpowani i nadzwyczajnie się spotkają bo nadzwyczajnie to dziadostwo i partactwo w wymiarze spr. im pasowało!

  Odpowiedz
 • antykoleś(2016-08-23 12:41) Zgłoś naruszenie 813

  marne 10%

  Odpowiedz
 • DYKTATURA PIS ... NO PASARAN !!!(2016-08-23 23:01) Zgłoś naruszenie 610

  POLSKA i POLACY a przynajmniej 80% ... są i będą z WAMI, wierząc, ze ... "Niejednego KARŁA ŻĄDZA WŁADZY ZŻARŁA"

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • MM(2016-08-23 12:48) Zgłoś naruszenie 48

  Uprzejmie proszę Wysoki Zjazd o rozpatrzenie tematu jawności intencji w sprawowaniu władzy publicznej. Sentencja, ważność, prawomocność, istota ochrony, istota sprawy. W systemie prawa nie istnieją definicje tych pojęć, a konsekwencją jest niebezpieczeństwo dowolnych interpretacji i sprawowania władzy w dowolnych intencjach. Wszelkie działania etyczne czy nieetyczne obejmuje prakseologiczna definicja prof. Tadeusza Kotarbińskiego – działanie, czyli czynność świadoma i celowa. Każda czynność jest więc działaniem świadomym i celowym gdzie działający precyzyjnie wie: - kto jest chroniony, - jaka wartość, - w jakim celu, - jakimi sposobami. Skoro wie, niech ujawnia zanim cokolwiek zarządzi.

  Odpowiedz
 • antydyktator(2016-08-24 12:30) Zgłoś naruszenie 23

  szkaradne ciamcie brodaczki nie robiły zjazdów w XIX wiek w latach 80-tych XX wieku

  Odpowiedz
 • Sacrum(2016-08-25 02:06) Zgłoś naruszenie 20

  p sedzia Magda W. zwraca uwage na funkcjonowanie tzw ukladow w wymiarze sprawiedliwosci,co ma rowniez miejsce praktycznie w kazdej dziedzinie zycia publicznego i zawodowego odkad starozytni wymyslili pieniadze

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane