Czy można wozić dziecko na motorze?

autor: Artur Radwan17.08.2016, 12:09; Aktualizacja: 17.08.2016, 12:20
dziecko, motor

Przewożąc dzieci, które ukończyły 7 lat, kierowca motocykla nie musi stosować się do ograniczeń prędkości, chyba że porusza się w strefie zamieszkania, w której ograniczenie jest stałe i wynosi zawsze 20 km/h.źródło: ShutterStock

Mam troje dzieci w wieku trzech, czterech i sześciu lat. Co roku wakacje spędzamy u teściów na wsi. Teść ma zabytkowy motocykl MZ Trophy o pojemności 250 cm3. Każdego wieczora zabiera wnuki, oczywiście każde oddzielnie, na przejażdżkę. Twierdzi, że przewożenie takich małych dzieci jest legalne. Czy przepisy rzeczywiście na to zezwalają – pyta zaniepokojona pani Anna.

Tak. Niemniej jednak przewożenie małych dzieci obwarowane jest pewnymi warunkami. Dopuszczalna prędkość motocykla (również z przyczepą), czterokołowca i motoroweru, którymi przewozi się dziecko do 7 lat, wynosi 40 km/h. Jeszcze większe ograniczenia prędkości obowiązują przy przewożeniu go w strefie zamieszkania (nie mylić z terenem zabudowanym). Tam prędkość nie powinna przekroczyć 20 km/h i dotyczy wszystkich pojazdów.

Przewożąc dzieci, które ukończyły 7 lat, kierowca motocykla nie musi stosować się do ograniczeń prędkości, chyba że porusza się w strefie zamieszkania, w której ograniczenie jest stałe i wynosi zawsze 20 km/h. W pozostałych przypadkach obowiązują go ogólne zasady, np. ograniczenie do 50 km/h w terenie zabudowanym.

Ponadto osoba kierująca motocyklem, czterokołowcem lub motorowerem oraz osoba przewożona takimi pojazdami, w tym dziecko, jest obowiązana używać w czasie jazdy kasków ochronnych odpowiadających właściwym warunkom technicznym. Motocykl powinien mieć oczywiście aktualne badania techniczne i obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej.


Pozostało 37% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • STEFAN(2016-08-17 14:16) Zgłoś naruszenie 141

  NAQ MOIM PODWÓRKU PRZEZ CAŁY DZIEŃ, JEŻDZI NA MAŁYM CZTEROKOŁOWYM QADZIE SPALINOWYM CHŁOPCZYK. MA ON OD 3 DO 4 LAT I JEST TAK GRUBY, ŻE WYGLADA JAK PĄCZEK, A JUŻ NAJ MNIEJ POTRZEBA MU TEGO MOTORKA, BO ON POWINIEN CHODZIC, BIEGAĆ DNIEM I NOCĄ I RODZICÓW NIECH KTOŚ ZABIERZE BO TAK GRUBEGO DZIECKAJESZCZE NIE WIDZIAŁEM.

  Odpowiedz
 • STEFAN(2016-08-17 14:21) Zgłoś naruszenie 61

  JEŚLI CHODZI O ZWRÓCENIE UWAGI TO NIE MA KOMU ZWRÓCIC, BO OJCA NIE WIDZĘ, POLICJA SIE NIE INTERESUJE, BO NIE PODLEGA TO POD PRZEPISY RUCHU DROGOWEGO. PODWÓRKO TO TAKI TEREN NICZYJI, STRAŻ MIEJSCA TEZ ZAROBIONA, A DZIECKO TYJE, JEŻDZI, HUK JAK DIABLI, SPALINY SMIERDZĄ, I TYLKO CZEKAC JAKIEGOS WYPADKU.

  Odpowiedz
 • Paw Plo(2019-04-01 15:15) Zgłoś naruszenie 41

  Najlepiej jak dzieci przy komputerach siedzą to się nie kaleczą i sąsiadów nie drażnią. No i rodzice mają spokój

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane