statystyki

Nasze dane osobowe to cenny towar. Aby nimi handlować, potrzebna jest zgoda

autor: Renata Majek16.08.2016, 11:12; Aktualizacja: 16.08.2016, 11:19
haker-dane-cyberprzestępcy

Nasze dane są cennym towarem rynkowym, chętnie pozyskiwanym przez firmy m.in. na potrzeby rozsyłania ofert reklamowych.źródło: ShutterStock

Jakiś czas temu pisaliście, że przedsiębiorca może, nie pytając klienta, przetwarzać jego dane osobowe w celach marketingu własnych produktów i usług. A co z ich sprzedażą – pyta pani Tatiana. – Czy firma marketingowa może legalnie kupić bazę danych osobowych od innej firmy, a jeśli tak, to jakie przepisy jej na to pozwalają – takie pytania nurtują czytelniczkę.

Nasze dane są cennym towarem rynkowym, chętnie pozyskiwanym przez firmy m.in. na potrzeby rozsyłania ofert reklamowych. Ustawa o ochronie danych osobowych co do zasady nie zabrania handlu nimi, jednak, aby takie działanie było zgodne z prawem, osoba, której dotyczą, musi o tym wiedzieć i godzić się na ich sprzedaż. Ustawa nie wymaga, aby była to zgoda pisemna, zatem wystarczy ustna. Dla celów dowodowych lepiej jednak, by była ona wyrażona na piśmie. Przy udzielaniu zgody najważniejsze jest, aby być świadomym, na co się godzimy, tzn. komu, w jakim celu i w jakim zakresie udostępniamy swoje dane osobowe oraz co dalej się z nimi stanie.

Osoba składająca oświadczenie powinna mieć również zagwarantowaną opcjonalność, to znaczy możliwość wyrażenia zgody na określone działania albo jej niewyrażenia. Dodatkowo zgoda na przetwarzanie danych osobowych powinna mieć taką formę, by można ją było odróżnić od innych oświadczeń, zaś z jej treści powinno w sposób niebudzący wątpliwości wynikać, w jakim celu, w jakim zakresie i przez kogo dane będą przetwarzane.

Spełnienie obowiązku informacyjnego pozwala osobie, której dane dotyczą, skorzystać z przysługujących jej ustawowych praw: może np. zażądać ich usunięcia albo zaprzestania przetwarzania.


Pozostało jeszcze 65% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane