Nie, pomimo przejęcia własności apteki nie nastąpiło automatyczne przejście zezwolenia na jej prowadzenie. Zezwolenie na prowadzenie apteki jest decyzją administracyjną, która jest wyłączona z obrotu cywilnoprawnego. O nieprzenoszalności zezwolenia na nabywców apteki świadczy wiele regulacji ustawy z 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne (dalej: u.p.f.). Przykładowo zgodnie z art. 104 u.p.f. zezwolenie na prowadzenie apteki wygasa w przypadku śmierci osoby, na rzecz której zostało wydane zezwolenie, jeżeli zostało wydane na rzecz podmiotu będącego osobą fizyczną, rezygnacji z prowadzonej działalności, likwidacji osoby prawnej, o ile odrębne przepisy nie stanowią inaczej.
Pogląd ten potwierdza wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 20 lutego 2007 r. (sygn. akt II OSK 350/06). Zdaniem NSA u podstaw zasady nieprzenoszalności uprawnień wynikających z koncesji, zezwoleń i licencji jest ochrona interesu publicznego (w tym m.in. ochrona zdrowia, życia, bezpieczeństwa, porządku publicznego). Sąd podkreślił, że co do zasady przyjmuje się, iż brak regulacji przewidującej taką możliwość jest równoznaczny z jej zakazem.
Stwierdzenie wygaśnięcia zezwolenia następuje w drodze decyzji organu, który ją wydał. Dokonana przez osobę fizyczną darowizna apteki oznacza rezygnację z prowadzonej wcześniej działalności, a ten fakt prowadzi do wydania decyzji o wygaśnięciu zezwolenia.
Przy czym należy zauważyć, że u.p.f. przewidziała wyjątek od ww. zasady. Zgodnie bowiem z art. 104 ust. 1a u.p.f. zezwolenie na prowadzenie apteki nie wygasa w przypadku śmierci osoby fizycznej, jeżeli chociażby jeden z jej następców prawnych spełnia wymagania, o których mowa w art. 99 ust. 3–4b i art. 101 pkt 2–4 u.p.f. Następca prawny prowadzący aptekę musi jednak wystąpić do wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego o dokonanie zmian w zezwoleniu w zakresie określenia podmiotu, na rzecz którego zostało ono wydane, w terminie 6 miesięcy od dnia śmierci osoby fizycznej, która prowadziła aptekę.
Podstawa prawna
Art. 104 ustawy z 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne (t.j. Dz.U. z 2008 r. nr 45, poz. 271 ze zm.).