statystyki

Darmowy magazyn o lekach to nie reklama, chyba że zawiera adres apteki

autor: Jakub Pawłowski11.04.2016, 07:37; Aktualizacja: 11.04.2016, 10:19
sąd, prawo

Organy zwróciły uwagę na tę praktykę po tym, jak do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego wpłynęło anonimowe zawiadomienie, że apteki łamią prawo, reklamując swoje usługi i konkurencyjne cenyźródło: ShutterStock

Dystrybucja darmowego magazynu poświęconego lekom nie jest jeszcze zabroniona, ale w połączeniu z ulotką zawierającą dane teleadresowe apteki jest już reklamą zakazaną w świetle prawa farmaceutycznego – uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

Co do zasady apteki nie mogą walczyć o klientów, korzystając z jakichkolwiek form reklamy (reguluje to art. 94a ust. 1 ustawy – Prawo farmaceutyczne, Dz.U. z 2008 r. nr 45, poz. 271). Za promocję apteki nie uznaje się jedynie udostępniania informacji o jej lokalizacji i godzinach pracy.

Między innymi takie dane były wypisane na ulotce, którą umieszczono między stronami darmowego magazynu poświęconego lekom. Tak przygotowane materiały lądowały później w skrzynkach mieszkańców Katowic i Zabrza, czyli miast, w których działały reklamujące się apteki. Organy zwróciły uwagę na tę praktykę po tym, jak do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego wpłynęło anonimowe zawiadomienie, że apteki łamią prawo, reklamując swoje usługi i konkurencyjne ceny.


Pozostało jeszcze 62% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane