statystyki

Darmowy magazyn o lekach to nie reklama, chyba że zawiera adres apteki

autor: Jakub Pawłowski11.04.2016, 07:37; Aktualizacja: 11.04.2016, 10:19
sąd, prawo

Organy zwróciły uwagę na tę praktykę po tym, jak do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego wpłynęło anonimowe zawiadomienie, że apteki łamią prawo, reklamując swoje usługi i konkurencyjne cenyźródło: ShutterStock

Dystrybucja darmowego magazynu poświęconego lekom nie jest jeszcze zabroniona, ale w połączeniu z ulotką zawierającą dane teleadresowe apteki jest już reklamą zakazaną w świetle prawa farmaceutycznego – uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

Co do zasady apteki nie mogą walczyć o klientów, korzystając z jakichkolwiek form reklamy (reguluje to art. 94a ust. 1 ustawy – Prawo farmaceutyczne, Dz.U. z 2008 r. nr 45, poz. 271). Za promocję apteki nie uznaje się jedynie udostępniania informacji o jej lokalizacji i godzinach pracy.

Między innymi takie dane były wypisane na ulotce, którą umieszczono między stronami darmowego magazynu poświęconego lekom. Tak przygotowane materiały lądowały później w skrzynkach mieszkańców Katowic i Zabrza, czyli miast, w których działały reklamujące się apteki. Organy zwróciły uwagę na tę praktykę po tym, jak do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego wpłynęło anonimowe zawiadomienie, że apteki łamią prawo, reklamując swoje usługi i konkurencyjne ceny.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane