statystyki

Starosta cofnął dotację na działalność? Można się starać, by rozłożył należność na raty

autor: Marcin Nagórek16.08.2016, 08:06; Aktualizacja: 16.08.2016, 09:03
Czy jest podstawa, aby się odwołać od decyzji starosty?

Czy jest podstawa, aby się odwołać od decyzji starosty?źródło: ShutterStock

Prowadzę działalność gospodarczą. Korzystałem z dofinansowania na jej podjęcie (10 tys. zł). Starosta zakwestionował jednak wiele wydatków i zgodnie z jego decyzją mam zwrócić środki. Przyczyną problemów był nie tylko brak klientów i brak środków do życia, lecz także choroba, która uniemożliwiła mi pracę. Nie mam możliwości dokonać jednorazowo spłaty. Starosta uważa, że nie ma obowiązku rozłożenia spłaty na raty ani podstaw do umorzenia. Nie mam żadnego majątku, aby go sprzedać. Czy jest podstawa, aby się odwołać od decyzji starosty?

Tak, opisane przez czytelnika okoliczności uzasadniają złożenie odwołania od decyzji starosty (w ciągu 14 dni od doręczenia). Nawet jeśli sama decyzja o nakazie zwrotu środków została wydana prawidłowo, to istnieje możliwość ubiegania się o rozłożenie kwoty na raty lub nawet w szczególnych przypadkach o jej umorzenie.

Zwrot środków

Problematyka przyznawania środków dla bezrobotnych rozpoczynających działalność gospodarczą ujęta jest w ustawie z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (dalej: u.p.z.). W art. 46 ust. 1 pkt 2 u.p.z. ustawodawca wskazał, że starosta może jednorazowo przyznać bezrobotnemu środki z Funduszu Pracy na podjęcie działalności gospodarczej. Natomiast z art. 46 ust. 3 u.p.z. wynika, że osoba, która otrzymała ww. środki, jest zobowiązana w terminie 30 dni od doręczenia wezwania starosty dokonać zwrotu otrzymanych środków wraz z odsetkami ustawowymi, jeżeli prowadziła działalność gospodarczą lub była członkiem spółdzielni socjalnej przez okres krótszy niż 12 miesięcy albo zostały naruszone inne warunki umowy dotyczące przyznania tych środków.

Jak wynika z opisu sytuacji przedstawionej przez czytelnika, wystąpiła przesłanka zwrotu ww. środków, skoro zakwestionowano kwalifikowalność wydatków poniesionych z tych środków.

Możliwość umorzenia lub oddania w częściach


Pozostało jeszcze 67% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane