Wspólnik i spółka mają niezależną zdolność upadłościową

autor: Ewa Maria Radlińska12.08.2016, 16:00
biznes, prawo, dokument, podpis

Sąd rejonowy oddalił wniosek spółki o ogłoszenie upadłościźródło: ShutterStock

Niewypłacalność spółki osobowej nie pociąga za sobą automatycznie zaistnienia niewypłacalności wspólnika takiej spółki.

TEZA Wspólnik i spółka posiadają niezależną od siebie zdolność upadłościową, co oznacza, że podstawy ogłoszenia upadłości powinny być ocenione odrębnie w stosunku do każdego z tych podmiotów.

STAN FAKTYCZNY Sąd rejonowy oddalił wniosek spółki o ogłoszenie upadłości. Wnioskodawcą był przedsiębiorca, którego przedmiotem prowadzonej działalności gospodarczej było pełnienie funkcji komplementariusza w tej spółce. Z bilansu dłużnika wynikało, że wartość jego aktywów znacznie przewyższa jego zobowiązania. Odnosząc się zaś do pojęcia niewypłacalności z art. 10 i art. 11 ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze (Dz.U. z 2003 r. nr 60 poz. 535 ze zm.), sąd uznał, że dłużnik nie jest niewypłacalny. Po pierwsze, jego opóźnienie w wykonywaniu zobowiązań pieniężnych nie przekracza trzech miesięcy. Po drugie, wartość jego aktywów przekracza zobowiązania. Oceniając stanowisko wnioskodawcy, że jego niewypłacalność wynika z faktu niewypłacalności spółki, sąd uznał, że ogłoszenie upadłości spółki nie uzasadnia uwzględnienia wniosku o ogłoszenie upadłości jej wspólnika, ponoszącego odpowiedzialność za zobowiązania spółki. Wnioskodawca wniósł zażalenie.


Pozostało jeszcze 37% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane