statystyki

Losy zamówień publicznych po śmierci wykonawcy

autor: Tomasz Miś, Katarzyna Skiba-Kuraszkiewicz09.08.2016, 08:44; Aktualizacja: 09.08.2016, 09:26
prawo

Ustawa nie reguluje szczegółowo sytuacji związanej ze śmiercią wykonawcy zamówienia publicznego będącego osobą fizyczną.źródło: ShutterStock

Spadkobiercy chcący kontynuować umowy muszą spełnić warunki udziału w postępowaniu, które spełniał zmarły. Chodzi m.in. o kompetencje, sytuację finansową, a nawet zdolności zawodowe.

Śmierć osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą na podstawie wpisu do CEIDG i będącej jednocześnie wykonawcą umowy w sprawie zamówienia publicznego niesie daleko idące konsekwencje w sferze prawa zamówień publicznych.

Kiedy koniec współpracy

Ustawa z 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 2164 ze zm.; dalej: p.z.p.) nie reguluje szczegółowo sytuacji związanej ze śmiercią wykonawcy zamówienia publicznego będącego osobą fizyczną. Ustalając więc, jakie skutki będzie niosła ze sobą śmierć wykonawcy zamówienia publicznego będącego osobą fizyczną, należy w pierwszej kolejności sięgnąć do przepisów ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 380 ze zm.).

W razie śmierci spadkodawcy spadkobierca musi w pierwszej kolejności ustalić, czy umowa o zamówienie publiczne wygasła, czy może być nadal realizowana.

Zamówienia publiczne mają zwykle dość złożony charakter, przy czym niekoniecznie chodzi o skomplikowany charakter zamówienia, ale o konieczność posiadania odpowiednich zdolności organizacyjnych, w tym dysponowania odpowiednim do realizacji zamówienia sprzętem, potencjałem ludzkim, wiedzą i doświadczeniem. Z tego względu stosunkowo rzadko zawiera się umowy w sprawie zamówienia publicznego, które są związane jedynie ze szczególnymi cechami osoby fizycznej będącej wykonawcą. Niemniej jednak zamówienia takie zdarzają się w praktyce, przyjmując choćby postać konkursów, np. na stworzenie rzeźby czy instalacji artystycznej. Jest to istotne, ponieważ umowy o zamówienie publiczne, do których będą miały zastosowanie przepisy o umowie o dzieło lub umowie-zleceniu, a których wykonanie zależy od szczególnych cech wykonawcy – wygasną wraz ze śmiercią wykonawcy. Co ważne, to na spadkobiercy będzie w takiej sytuacji ciążył obowiązek ewentualnego rozliczenia się ze zleceniodawcą/zamawiającym.

Przejęcie przez sukcesora

Jak wskazano powyżej, wygaśnięcie umowy jest raczej wyjątkiem. Jednak analizując możliwość przejęcia umowy o zamówienie publiczne przez następcę wykonawcy, trzeba mieć na względzie jedną z podstawowych zasad zamówień publicznych – zasadę udzielania zamówień wykonawcy wybranemu zgodnie z przepisami prawa zamówień publicznych (art. 7 ust. 3 p.z.p.). Zgodnie z tą zasadą niedopuszczalna jest zmiana podmiotowa umowy zawartej w następstwie przetargu umożliwiająca przejęcie przez osobę trzecią zamówienia publicznego. [ramka 1]

Zasada ta ma znaczenie nie tylko w momencie zawarcia umowy w sprawie zamówienia publicznego, lecz także na etapie jej wykonywania. Zmiana wykonawcy w trakcie realizacji zamówienia stanowiłaby bowiem obejście przywołanego przepisu.


Pozostało jeszcze 76% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane