statystyki

Wspólnik i spółka mają niezależną zdolność upadłościową

autor: Ewa Maria Radlińska12.08.2016, 16:00
biznes, prawo, dokument, podpis

Sąd rejonowy oddalił wniosek spółki o ogłoszenie upadłościźródło: ShutterStock

Niewypłacalność spółki osobowej nie pociąga za sobą automatycznie zaistnienia niewypłacalności wspólnika takiej spółki.

TEZA Wspólnik i spółka posiadają niezależną od siebie zdolność upadłościową, co oznacza, że podstawy ogłoszenia upadłości powinny być ocenione odrębnie w stosunku do każdego z tych podmiotów.

STAN FAKTYCZNY Sąd rejonowy oddalił wniosek spółki o ogłoszenie upadłości. Wnioskodawcą był przedsiębiorca, którego przedmiotem prowadzonej działalności gospodarczej było pełnienie funkcji komplementariusza w tej spółce. Z bilansu dłużnika wynikało, że wartość jego aktywów znacznie przewyższa jego zobowiązania. Odnosząc się zaś do pojęcia niewypłacalności z art. 10 i art. 11 ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze (Dz.U. z 2003 r. nr 60 poz. 535 ze zm.), sąd uznał, że dłużnik nie jest niewypłacalny. Po pierwsze, jego opóźnienie w wykonywaniu zobowiązań pieniężnych nie przekracza trzech miesięcy. Po drugie, wartość jego aktywów przekracza zobowiązania. Oceniając stanowisko wnioskodawcy, że jego niewypłacalność wynika z faktu niewypłacalności spółki, sąd uznał, że ogłoszenie upadłości spółki nie uzasadnia uwzględnienia wniosku o ogłoszenie upadłości jej wspólnika, ponoszącego odpowiedzialność za zobowiązania spółki. Wnioskodawca wniósł zażalenie.


Pozostało 37% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane