statystyki

Małoletni to pełnoprawny obywatel. Również w sądzie

autor: Patryk Słowik11.08.2016, 07:06; Aktualizacja: 11.08.2016, 07:34
sąd, temida

Niebawem sprawą zajmie się Naczelny Sąd Administracyjnyźródło: ShutterStock

Nie ma żadnego racjonalnego powodu, by piętnastolatek nie mógł uzyskać z urzędu stanu cywilnego dokumentów dotyczących jego przodka – uznał rzecznik praw obywatelskich. I postanowił skierować skargę kasacyjną do orzeczenia WSA, które uniemożliwiło młodemu Polakowi dostęp do takich informacji.

To już kolejna sprawa, w której RPO wskazuje, że małoletni są dyskryminowani zarówno przez urzędników, jak i przez sądy. Ta, w której Adam Bodnar właśnie zareagował, wygląda następująco: piętnastoletni Tymon wystąpił do USC o wydanie mu fotokopii aktu zgonu dziadka. Kierownik urzędu odmówił, wskazując, że małoletni nie ma prawa wnioskować o uzyskanie ksera dokumentu. Decyzję tę potwierdził wojewoda zachodniopomorski. Młody obywatel jednak się nie poddał i złożył skargę do sądu na bezczynność organu. WSA odrzucił ją z przyczyn formalnych. Sąd wskazał, że osoba niemająca pełnej zdolności do czynności prawnych nie jest uprawniona do podejmowania działań w postępowaniu sądowoadministracyjnym, i wydał postanowienie odrzucające skargę.

RPO uważa to orzeczenie za błędne. I jego zdaniem aby dojść do takiego wniosku, wystarczy rzut oka na art. 26 par. 2 prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Przepis ten stanowi, że osoba fizyczna ograniczona w zdolności do czynności prawnych (czyli np. obywatel pomiędzy 13. a 18. rokiem życia) ma zdolność do czynności w postępowaniu w sprawach wynikających z czynności prawnych, których może dokonywać samodzielnie. Skoro więc małoletni może wystąpić o wydanie dokumentu do urzędu, to w razie otrzymania odmowy powinien też móc domagać się wydania go na drodze sądowej. Tym bardziej że prawo do otrzymania fotokopii przysługuje małoletniemu wprost z ustawy – Prawo o aktach stanu cywilnego (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1741 ze zm.). Zgodnie z art. 45 odpis aktu cywilnego przysługuje między innymi zstępnemu. A nie ulega wątpliwości, że wnioskujący jest zstępnym swojego dziadka.


Pozostało 26% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane