statystyki

Prokurator zatroszczy się o wychowawczy walor rozpraw

autor: Anna Krzyżanowska11.08.2016, 07:18; Aktualizacja: 11.08.2016, 07:38
Jak podkreśla przedstawiciel resortu, zasada równości stron nie ma charakteru absolutnego

Jak podkreśla przedstawiciel resortu, zasada równości stron nie ma charakteru absolutnegoźródło: ShutterStock

Prokuratorów obowiązuje zasada obiektywizmu. To gwarantuje, że ich uprawnienie do złożenia wiążącego sprzeciwu w stosunku do wyłączenia jawności rozprawy nie będzie nadużywane – twierdzi resort sprawiedliwości.

5 sierpnia weszła w życie nowelizacja kodeksu postępowania karnego (Dz.U. z 2016 r. poz. 1070), która nadała nowe brzmienie art. 360 k.p.k. Regulacja ta wskazuje przesłanki, które umożliwiają wyłączenie jawności rozprawy, oraz wprowadza rozwiązanie zakładające, że jeżeli prokurator sprzeciwi się wyłączeniu jawności, rozprawa musi odbywać się jawnie. Obawy, czy nowe uprawnienie prokuratorów nie narusza równości stron procesu, jeszcze na etapie prac legislacyjnych zgłaszał Krzysztof Brejza (PO). Niedawno otrzymał odpowiedź na swoją interpelację od Marcina Warchoła, wiceministra sprawiedliwości.

Jak podkreśla przedstawiciel resortu, zasada równości stron nie ma charakteru absolutnego. Może bowiem doznawać wyjątków z uwagi na inne kardynalne wartości, realizowane w postępowaniu karnym. Jako przykłady odstępstw od tej zasady podaje: nałożenie na oskarżyciela materialnego ciężaru dowodu, regułę in dubio pro reo, a także prawo oskarżonego do ostatniego głosu. „Podobne względy leżały u podstaw przyjęcia przez ustawodawcę unormowania art. 360 par. 2 k.p.k., wprowadzającego prawo prokuratora do złożenia wiążącego sprzeciwu w stosunku do wyłączenia jawności rozprawy. Należy zauważyć, że decyzja w kwestii wyłączenia jawności rozprawy nie wpływa bezpośrednio na możliwość obrony swych racji w procesie przez strony, lecz służy należytemu sprawowaniu przez sąd funkcji wymiaru sprawiedliwości zarówno w interesie społecznym, jak i indywidualnym” – przekonuje dr Warchoł.

I przypomina, że prokurator jest specyficzną stroną postępowania, gdyż nigdy nie reprezentuje w procesie własnego interesu, lecz interes społeczny. Poza tym, że jest oskarżycielem publicznym, sprawuje również funkcję rzecznika praworządności i w razie zaistnienia ku temu podstaw jest obowiązany działać nawet na korzyść oskarżonego.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane