statystyki

Sprawy personalne bez ingerencji ministra sprawiedliwości

autor: Michał Culepa08.08.2016, 16:00
prawo

Sąd Najwyższy skargi nie uwzględnił i utrzymał w mocy sporną uchwałę.źródło: ShutterStock

Sąd nie jest od tego, aby badać, z jakich przyczyn doszło do odwołania wicedziekana izby radców prawnych. Jedyne, co ocenia, to to, czy wystąpiły jakieś uchybienia formalne przy wydawaniu uchwały zawierającej takie rozstrzygnięcie. Do takich wniosków doszedł Sąd Najwyższy.

SN zajmował się sprawą na skutek skargi, jaką minister sprawiedliwości złożył na uchwałę warszawskiej Okręgowej Izby Radców Prawnych w sprawie odwołania ze stanowiska wicedziekana mec. Arkadiusza Kopera. Powodem interwencji resortu miało być – zdaniem ministra – naruszenie prawa. Jako że uchwała w sprawie odwołania wicedziekana Rady OIRP miała charakter aktu indywidualnego, dotyczącego konkretnej osoby zajmującej stanowisko w Radzie Izby, minister uznał, iż powinna ona spełniać wymogi określone w art. 107 kodeksu postępowania administracyjnego. Przepis ten mówi o tym, co powinna zawierać decyzja administracyjna. Wśród wymogów są m.in. podanie podstawy prawnej rozstrzygnięcia, uzasadnienie faktyczne i prawne, pouczenie, czy i w jakim trybie służy od niej odwołanie.

Tymczasem uchwała Rady OIRP poza wskazaniem, że doszło do odwołania mec. Kopera ze stanowiska wicedziekana, nie posiadała praktycznie żadnego z powyższych elementów, zwłaszcza nie było w niej uzasadnienia odwołania. Co więcej, nie przybrała ona nawet odpowiedniej formy – resort otrzymał ją bowiem w formie zapisu proktokolarnego i to po dwukrotnym monicie.

Przed SN twierdzenia resortu kwestionował pełnomocnik OIRP, wskazując, że uchwała ta jest wewnętrznym aktem organu korporacji zawodowej. Jest to akt wyboru członka władz samorządu zawodowego. Wątpliwości budzi już sama możliwość zaskarżenia takiej uchwały.


Pozostało jeszcze 47% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane