statystyki

WORD-y nie wykonują wyroku trybunału. Niepełnosprawni wciąż muszą mieć własny samochód

autor: Piotr Szymaniak03.08.2016, 07:42; Aktualizacja: 03.08.2016, 08:58
W latach 2012–2015 na Dolnym Śląsku zaledwie 1215 osób niepełnosprawnych ubiegało się o uprawnienia do kierowania pojazdami

W latach 2012–2015 na Dolnym Śląsku zaledwie 1215 osób niepełnosprawnych ubiegało się o uprawnienia do kierowania pojazdamiźródło: ShutterStock

Trybunał Konstytucyjny orzekł w czerwcu, że przepisy zmuszające niepełnosprawnych do przyprowadzania na egzamin na prawo jazdy pojazdu dostosowanego do ich potrzeb jest niezgodny z ustawą zasadniczą oraz konwencją o prawach osób niepełnosprawnych (K37/13).

Nie oznacza to jednak, że to wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego będą musiały zapewnić pojazdy dostosowane do potrzeb osób z dysfunkcjami.

– Różnorodność niepełnosprawności jest tak duża, że nie da się zapewnić uniwersalnego pojazdu dostosowanego do różnych potrzeb – mówi Łukasz Kucharski, prezes Krajowego Stowarzyszenia Dyrektorów WORD-ów.

– A trzeba pamiętać, że niepełnosprawni kandydaci na kierowców zdarzają się bardzo rzadko. Do mojego ośrodka w Łodzi w tym roku nie trafiła jeszcze ani jedna taka osoba, a w ub. zgłosiły się dwie – dodaje Kucharski.


Pozostało jeszcze 66% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • TK=KT(2016-09-12 15:35) Zgłoś naruszenie 00

    ******* ************* wykonanie

    Odpowiedz
  • ko(2017-03-15 13:15) Zgłoś naruszenie 00

    W Polsce bardzo dużo osób jeżdzi samochodami osoby z orzeczeniem calkowicie niezdolny do pracy i samodzielnej egzystencji z symbolem 04 tzn osoby niewidome i słabowidzące w/g orzeczenia. tak naprawdę skoro jeżdzą tzn jak wydawano orzeczenia . Gdzie weryfikacja Zusu. ZUS tego nie robi i takie osoby śmieją sie z innych jakimi to są gapami ,że sobie takiego papieru nie załatwili.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane