statystyki

WORD-y nie wykonują wyroku trybunału. Niepełnosprawni wciąż muszą mieć własny samochód

autor: Piotr Szymaniak03.08.2016, 07:42; Aktualizacja: 03.08.2016, 08:58
W latach 2012–2015 na Dolnym Śląsku zaledwie 1215 osób niepełnosprawnych ubiegało się o uprawnienia do kierowania pojazdami

W latach 2012–2015 na Dolnym Śląsku zaledwie 1215 osób niepełnosprawnych ubiegało się o uprawnienia do kierowania pojazdamiźródło: ShutterStock

Trybunał Konstytucyjny orzekł w czerwcu, że przepisy zmuszające niepełnosprawnych do przyprowadzania na egzamin na prawo jazdy pojazdu dostosowanego do ich potrzeb jest niezgodny z ustawą zasadniczą oraz konwencją o prawach osób niepełnosprawnych (K37/13).

Nie oznacza to jednak, że to wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego będą musiały zapewnić pojazdy dostosowane do potrzeb osób z dysfunkcjami.

– Różnorodność niepełnosprawności jest tak duża, że nie da się zapewnić uniwersalnego pojazdu dostosowanego do różnych potrzeb – mówi Łukasz Kucharski, prezes Krajowego Stowarzyszenia Dyrektorów WORD-ów.

– A trzeba pamiętać, że niepełnosprawni kandydaci na kierowców zdarzają się bardzo rzadko. Do mojego ośrodka w Łodzi w tym roku nie trafiła jeszcze ani jedna taka osoba, a w ub. zgłosiły się dwie – dodaje Kucharski.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • TK=KT(2016-09-12 15:35) Zgłoś naruszenie 00

    ******* ************* wykonanie

    Odpowiedz
  • ko(2017-03-15 13:15) Zgłoś naruszenie 00

    W Polsce bardzo dużo osób jeżdzi samochodami osoby z orzeczeniem calkowicie niezdolny do pracy i samodzielnej egzystencji z symbolem 04 tzn osoby niewidome i słabowidzące w/g orzeczenia. tak naprawdę skoro jeżdzą tzn jak wydawano orzeczenia . Gdzie weryfikacja Zusu. ZUS tego nie robi i takie osoby śmieją sie z innych jakimi to są gapami ,że sobie takiego papieru nie załatwili.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane