Rozwiązanie to ma ułatwić finansowanie inwestycji na gruntach rolnych.
Podpisana przez prezydenta nowelizacja wprowadza zmiany, ułatwiające realizację ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, która weszła w życie 30 kwietnia.
Chodziło o rozwiązanie problemu, jaki powstał po wejściu w życie nowych przepisów ws. obrotu ziemią rolną w Polsce. Banki zaczęły odmawiać kredytowania inwestycji na gruntach rolnych, których zabezpieczeniem miałaby być hipoteka ustanowiona na nieruchomości rolnej.
zobacz także:
Zdaniem banków ograniczenie sumy hipoteki do wartości rynkowej nieruchomości rolnych powoduje, że nie mogą odpowiednio zabezpieczyć swoich wierzytelności z tytułu udzielanych kredytów.
Obowiązujący dotychczas przepis mówił, że suma hipoteki na nieruchomości rolnej nie może przewyższać wartości rynkowej tej nieruchomości, ustalonej przez sąd na podstawie dołączonego do wniosku o wpis hipoteki do księgi wieczystej operatu szacunkowego, sporządzonego przez rzeczoznawcę majątkowego.
Podpisana przez prezydenta nowelizacja przesądza, że to właściciel gruntu wraz z bankiem będzie ustalał wartość nieruchomości pod zastaw hipoteczny. Zdecydowano też, by wyłączyć spod ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego nieruchomości rolne będące drogami wewnętrznymi. Brak takiego zapisu powodował problemy w zbywaniu nieruchomości.
zobacz także:
Nowe prawo rozszerzy też katalog podmiotów uprawnionych do zakupu ziemi rolnej o parki narodowe.
Spod rygorów ustawy wyłączone są działki o powierzchni mniejszej niż 0,3 hektara (30 arów), co oznacza, że będzie mogła je kupić osoba nie będąca rolnikiem.
Ustawa wejdzie w życie po 14 dni od dnia ogłoszenia.
architekt(2016-08-08 19:25) Zgłoś naruszenie 22
Udzielą Pani na mieszkanie u dewelopera... PiS to komuna jakiej Bierut by się nie powstydził.
Odpowiedzrolnik(2017-05-23 13:16) Zgłoś naruszenie 21
można sprzedawać działki mniejsze niż 30 arów....haha tylko jak to zrobić skoro nie można wydzielić działki rolnej na mniej niż 30 arów.....jak zwykle nasze piękne Polskie Prawo i Sprawiedliwość . Pozdrawiam wszystkich
OdpowiedzStAAbrA(2016-07-31 10:11) Zgłoś naruszenie 21
Właściciel -rolnik , to nic nie ustali , tylko - przy żebrze o kredyt - podpisze , co mu bank każe . Właściciel - ANR , czyli mafia państwowa , ustali sobie z bankiem , czyli jaczejką rodziny spod czerwonych tabliczek , na ile wycenią "masę upadłościową" po tym rolniku , któremu to gospodarstwo wspólnie i w POrozumieniu - zajumali .
OdpowiedzBudowanadomu (2016-08-01 22:01) Zgłoś naruszenie 12
Wrescie, bo czekamy z mężem na ta zmianę od dawna, moze cos wrescie ruszy ze banki bedą udzielać kredytu,
Odpowiedz