statystyki

Ustawa antyterrorystyczna: Jak postępować w przypadku zagrożenia?

autor: Patryk Słowik29.07.2016, 07:00
Sprawa zaś jest szalenie istotna, bo pojawiają się już głosy, że władza pod płaszczykiem walki z terroryzmem mogłaby ograniczyć swobodę manifestowania.

Sprawa zaś jest szalenie istotna, bo pojawiają się już głosy, że władza pod płaszczykiem walki z terroryzmem mogłaby ograniczyć swobodę manifestowania.źródło: ShutterStock

Przeciwnicy ustawy antyterrorystycznej wskazują, że jej konsekwencje mogą odczuć wszyscy obywatele. A to za sprawą jednego z przepisów (art. 21), który wskazuje, że po wprowadzeniu trzeciego lub czwartego stopnia alarmowego (Charlie lub Delta) minister spraw wewnętrznych i administracji może zarządzić zakaz odbywania zgromadzeń lub imprez masowych na terenie objętym szczególną ochroną.

Nie kwestionując możliwości ograniczenia wolności zgromadzeń w niektórych sytuacjach, zwracamy uwagę, że zaproponowane rozwiązania nie gwarantują wyjątkowości zastosowania takiego środka i dają ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych ogromną, dyskrecjonalną władzę – krytykuje rozwiązanie Fundacja Panoptykon w opinii do ustawy. Trudno bowiem wskazać na podstawie obowiązujących w Polsce przepisów, w jakich sytuacjach mamy do czynienia z zagrożeniem wystąpienia przestępstwa o charakterze terrorystycznym. Czy za takie można uznać już znalezienie nielegalnie posiadanej broni palnej u jednego z obywateli mieszkającego w pobliżu Sejmu? Trudno powiedzieć.


Pozostało 50% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • ręce opadają(2016-07-29 10:39) Zgłoś naruszenie 00

    Czarli, delta, alfa, brawo. :))))) Ktoś przedawkował kino amerykańskie. Co teraz powołają? MIB?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane