statystyki

Ustawa antyterrorystyczna: Jak postępować w przypadku zagrożenia?

autor: Patryk Słowik29.07.2016, 07:00
Sprawa zaś jest szalenie istotna, bo pojawiają się już głosy, że władza pod płaszczykiem walki z terroryzmem mogłaby ograniczyć swobodę manifestowania.

Sprawa zaś jest szalenie istotna, bo pojawiają się już głosy, że władza pod płaszczykiem walki z terroryzmem mogłaby ograniczyć swobodę manifestowania.źródło: ShutterStock

Przeciwnicy ustawy antyterrorystycznej wskazują, że jej konsekwencje mogą odczuć wszyscy obywatele. A to za sprawą jednego z przepisów (art. 21), który wskazuje, że po wprowadzeniu trzeciego lub czwartego stopnia alarmowego (Charlie lub Delta) minister spraw wewnętrznych i administracji może zarządzić zakaz odbywania zgromadzeń lub imprez masowych na terenie objętym szczególną ochroną.

Nie kwestionując możliwości ograniczenia wolności zgromadzeń w niektórych sytuacjach, zwracamy uwagę, że zaproponowane rozwiązania nie gwarantują wyjątkowości zastosowania takiego środka i dają ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych ogromną, dyskrecjonalną władzę – krytykuje rozwiązanie Fundacja Panoptykon w opinii do ustawy. Trudno bowiem wskazać na podstawie obowiązujących w Polsce przepisów, w jakich sytuacjach mamy do czynienia z zagrożeniem wystąpienia przestępstwa o charakterze terrorystycznym. Czy za takie można uznać już znalezienie nielegalnie posiadanej broni palnej u jednego z obywateli mieszkającego w pobliżu Sejmu? Trudno powiedzieć.


Pozostało jeszcze 50% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • ręce opadają(2016-07-29 10:39) Zgłoś naruszenie 00

    Czarli, delta, alfa, brawo. :))))) Ktoś przedawkował kino amerykańskie. Co teraz powołają? MIB?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane