statystyki

Jak można przewieźć psa samolotem?

autor: Bożena Wiktorowska27.07.2016, 09:00; Aktualizacja: 27.07.2016, 09:02
Zwierzęta podróżujące po krajach Unii Europejskiej muszą być odpowiednio oznaczone.

Zwierzęta podróżujące po krajach Unii Europejskiej muszą być odpowiednio oznaczone.źródło: ShutterStock

Wyjeżdżam z rodziną na miesiąc na wakacje do jednego z krajów unijnych. W miejscowości, w której mieszkamy, nie ma hotelu dla zwierząt, a nikt ze znajomych ani z rodziny nie chce się zająć naszym psem. Z tego powodu wraz z żoną ustaliliśmy, że zabierzemy go ze sobą. Jakie warunki musimy spełnić, by mógł nam towarzyszyć w samolocie – pyta pan Mateusz.

Coraz więcej Polaków korzysta z możliwości podróżowania za granicę ze swoimi pupilami. Maksymalna liczba zwierząt domowych, które mogą towarzyszyć właścicielowi podczas takiej podróży, nie może przekraczać pięciu. Unijne przepisy w sposób jednoznaczny określają jako zwierzęta domowe psy (Canis lupus familiaris), koty (Felis silvestris catus) oraz fretki (Mustela putorius furo). Przy czym mogą one wjeżdżać do państwa członkowskiego jedynie przez wyznaczone punkty wjazdu. I to trzeba sprawdzić w każdym kraju.

Zwierzęta podróżujące po krajach Unii Europejskiej muszą być odpowiednio oznaczone. Może to być mikroczip lub tatuaż. Ta ostatnia forma była stosowana do 3 lipca 2011 r. Zwierzęta oznakowane czytelnym tatuażem nadal mogą podróżować po UE, ale właściciel musi przedstawić dowód potwierdzający, że nastąpiło to przed tym terminem. Natomiast od 3 lipca 2011 r. mikroczip jest jedyną dopuszczoną metodą znakowania psów, kotów i fretek. Przy czym musi być on możliwy do odczytania na granicy przez służby celne. Jeśli się więc okaże, że takie urządzenie nie spełnia wymogów technicznych, to właściciel sam musi zapewnić środki niezbędne do jego odczytu.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane