statystyki

Interes publiczny ogranicza swobodę zawierania umów licencyjnych

autor: Dominika Bychawska-Siniarska26.07.2016, 10:27; Aktualizacja: 26.07.2016, 11:29
prawo

Strasburscy sędziowie dostrzegli, że sądy krajowe, zobowiązując właściwe podmioty do podpisania umów licencyjnych, działały na podstawie łotewskiego prawa autorskiegoźródło: ShutterStock

Europejski Trybunał Praw Człowieka miał właśnie okazję wypowiedzieć się na temat nowych technologii i praw autorskich. Stało się to na kanwie sprawy łotewskiej organizacji non–profit (SIA AKKA/LAA), zajmującej się zarządzaniem prawami autorskimi do utworów muzycznych łotewskich i międzynarodowych twórców. Pod koniec lat 90. stowarzyszenie nie podpisało jednak wielu nowych umów licencyjnych z nadawcami. A mimo to niektórzy z nich kontynuowali nadawanie dzieł.

W 2002 r. organizacja twórców wszczęła postępowania cywilne przeciwko kilku nadawcom. Domagała się w nich stwierdzenia naruszenia praw autorskich. Jedna z prywatnych radiostacji wniosła odpowiedź na pozew, w którym wskazywała, że organizacja nadużywa swojej pozycji dominującej, zawyżając opłaty licencyjne. W styczniu 2003 r. sąd I instancji uznał jednak, że radio naruszyło prawa autorskie i nakazał stacji zawarcie umowy licencyjnej na kolejne 3 lata z opłatą w wysokości 2 proc. miesięcznego obrotu nadawcy. Sąd apelacyjny utrzymał wyrok w mocy, podkreślając przy tym, że stowarzyszenie twórców częściowo samo przyczyniło się do zaistniałej sytuacji, ponieważ nie dopilnowało, aby podpisane zostały stosowne umowy.

Podobne żądanie co wobec stacji prywatnej organizacja wysunęła wobec radia publicznego. W odpowiedzi na pozew nadawca wniósł o ustalenie de facto relacji umownej. W kwietniu 2003 r. powództwo zostało oddalone i sąd nakazał stronom zawarcie stosownej umowy.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane