statystyki

Rząd modyfikuje zasady karania prowadzących auto

autor: _21.07.2016, 10:50; Aktualizacja: 03.08.2016, 11:46
Samochód, kierowca

Jeśli kierowca złamie kilka różnych, niezwiązanych ze sobą przepisów, np. będzie jechał bez świateł, wyprzedzał na linii ciągłej i przekroczy prędkość, wówczas punkty zostaną naliczone osobno za każde z przewinieńźródło: ShutterStock

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opublikowało projekt rozporządzenia, które wprowadza nowe zasady przyznawania punktów karnych. Zmiany wejdą w życie od 1 stycznia 2017 r. Co czeka kierujących?

Chodzi o projekt rozporządzenia w sprawie sposobu punktowania i liczby punktów odpowiadających naruszeniu przepisów ruchu drogowego, który niedawno trafił do uzgodnień międzyresortowych.

Najważniejsza zmiana dotyczy końca sumowania (lub jak kto woli – dublowania) punktów karnych za wykroczenia o podobnym charakterze popełnione jednorazowo. Idea jest taka, by kierowca, który jednym manewrem złamie kilka przepisów, dostał punkty karne tylko za najcięższe z popełnionych przy tej okazji przewinień (maksymalnie 10 pkt).

Ale tak naprawdę sumowanie punktów nie będzie obowiązywało w określonych sytuacjach. I tak np. zostanie wykluczone wtedy, gdy kierujący jednym czynem nie zastosował się do przepisów o zatrzymaniu lub postoju pojazdu (kody H-04 i C-19). Jak czytamy w projekcie, niezastosowanie się do zakazów (kod H-04) mieści się w zakresie przedmiotowym naruszenia przepisów określających warunki oraz zakazy zatrzymywania lub postoju (C-19). W takiej sytuacji przyjęto, że kierowcy będą przypisywane punkty wyłącznie za naruszenie określone kodem C-19.

Z kolei jeśli za jednym zamachem nie zastosuje się np. do znaków zakazu wjazdu i skrętu, linii ciągłej (oznaczone w dokumencie kodem od C05 do C11), to policjant wpisze na konto punkty za naruszenie oznaczone kodem z niższą liczbą. Skutkować to będzie 5 punktami karnymi.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane