statystyki

Rząd modyfikuje zasady karania prowadzących auto

autor: _21.07.2016, 10:50; Aktualizacja: 03.08.2016, 11:46
Samochód, kierowca

Jeśli kierowca złamie kilka różnych, niezwiązanych ze sobą przepisów, np. będzie jechał bez świateł, wyprzedzał na linii ciągłej i przekroczy prędkość, wówczas punkty zostaną naliczone osobno za każde z przewinieńźródło: ShutterStock

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opublikowało projekt rozporządzenia, które wprowadza nowe zasady przyznawania punktów karnych. Zmiany wejdą w życie od 1 stycznia 2017 r. Co czeka kierujących?

Chodzi o projekt rozporządzenia w sprawie sposobu punktowania i liczby punktów odpowiadających naruszeniu przepisów ruchu drogowego, który niedawno trafił do uzgodnień międzyresortowych.

Najważniejsza zmiana dotyczy końca sumowania (lub jak kto woli – dublowania) punktów karnych za wykroczenia o podobnym charakterze popełnione jednorazowo. Idea jest taka, by kierowca, który jednym manewrem złamie kilka przepisów, dostał punkty karne tylko za najcięższe z popełnionych przy tej okazji przewinień (maksymalnie 10 pkt).

Ale tak naprawdę sumowanie punktów nie będzie obowiązywało w określonych sytuacjach. I tak np. zostanie wykluczone wtedy, gdy kierujący jednym czynem nie zastosował się do przepisów o zatrzymaniu lub postoju pojazdu (kody H-04 i C-19). Jak czytamy w projekcie, niezastosowanie się do zakazów (kod H-04) mieści się w zakresie przedmiotowym naruszenia przepisów określających warunki oraz zakazy zatrzymywania lub postoju (C-19). W takiej sytuacji przyjęto, że kierowcy będą przypisywane punkty wyłącznie za naruszenie określone kodem C-19.

Z kolei jeśli za jednym zamachem nie zastosuje się np. do znaków zakazu wjazdu i skrętu, linii ciągłej (oznaczone w dokumencie kodem od C05 do C11), to policjant wpisze na konto punkty za naruszenie oznaczone kodem z niższą liczbą. Skutkować to będzie 5 punktami karnymi.


Pozostało jeszcze 79% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane