statystyki

Przewodniczący KNF to nie prokurator

autor: Patryk Słowik18.07.2016, 07:56; Aktualizacja: 18.07.2016, 09:11
Kontrola skarbowa

Procedura karna przewiduje bowiem możliwość zażalenia bądź sprzeciwu, jeśli postanowienie o przeszukaniu wydał referendarz sądowy. Ministerstwo Finansów zaś nie wskazało, jak należałoby traktować zarządzenie przewodniczącego KNFźródło: ShutterStock

Zadaniem organu nadzoru nie jest zbieranie dowodów na popełnienie przestępstwa, lecz jedynie uprawdopodobnienie jego popełnienia. Do takiego wniosku doszło właśnie Ministerstwo Finansów. A przedsiębiorcy odetchnęli z ulgą.

Przez kilka miesięcy oburzenie podmiotów rynku kapitałowego budziła propozycja nowelizacji kilku ustaw, mająca na celu dostosowanie polskiego prawa do obowiązującego od 3 lipca unijnego rozporządzenia MAR (o przeciwdziałaniu nadużyciom na rynku; wprowadziło ono wiele nowych obowiązków dla emitentów dotyczących głównie raportowania informacji cenotwórczych). Projekt szedł bowiem o wiele dalej, niż było to konieczne.

Proponowano choćby dodanie nowego art. 18k do ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 174). Miał on stanowić, że w toku postępowania wyjaśniającego prowadzonego przez Komisję Nadzoru Finansowego, a wszczętego w celu ustalenia, czy istnieją podstawy do złożenia zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, przewodniczący komisji może zarządzić przeszukanie przez policję miejsca, w którym mogą znajdować się istotne dla sprawy dokumenty. Musiałby jedynie uzyskać na przeprowadzenie tej czynności zgodę prokuratora rejonowego. W praktyce KNF zaczęłaby więc realizować nie tylko zadania nadzorcze, lecz także śledcze.

Przeciwko tej propozycji jednak stanowczo opowiedziało się Rządowe Centrum Legislacji. W opinii do projektu wskazało ono, że resort finansów powinien zwrócić baczną uwagę na art. 220 kodeksu postępowania karnego. Zgodnie z nim przecież zasadą jest, że przeszukania może dokonać prokurator albo na jego lub sądu polecenie – policja. I nie ma powodu, aby na potrzeby sprawności nadzoru KNF nad przedsiębiorcami robić wyjątek od tej reguły. „Rozwiązanie proponowane w projekcie jest niespójne z systemem prawa, czego konsekwencje pojawiają się również w zakresie możliwości stosowania »odpowiednio« wskazanych przepisów k.p.k.” – zwróciło uwagę RCL.


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • StAAbrA(2016-07-18 18:01) Zgłoś naruszenie 10

    Tak , to prawda - przewodniczący KNF , to nie prokurator ; to bankierski pokemon , o czym każde dziecko i każdy głupi wie .

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane