statystyki

Przewodniczący KNF to nie prokurator

autor: Patryk Słowik18.07.2016, 07:56; Aktualizacja: 18.07.2016, 09:11
Kontrola skarbowa

Procedura karna przewiduje bowiem możliwość zażalenia bądź sprzeciwu, jeśli postanowienie o przeszukaniu wydał referendarz sądowy. Ministerstwo Finansów zaś nie wskazało, jak należałoby traktować zarządzenie przewodniczącego KNFźródło: ShutterStock

Zadaniem organu nadzoru nie jest zbieranie dowodów na popełnienie przestępstwa, lecz jedynie uprawdopodobnienie jego popełnienia. Do takiego wniosku doszło właśnie Ministerstwo Finansów. A przedsiębiorcy odetchnęli z ulgą.

Przez kilka miesięcy oburzenie podmiotów rynku kapitałowego budziła propozycja nowelizacji kilku ustaw, mająca na celu dostosowanie polskiego prawa do obowiązującego od 3 lipca unijnego rozporządzenia MAR (o przeciwdziałaniu nadużyciom na rynku; wprowadziło ono wiele nowych obowiązków dla emitentów dotyczących głównie raportowania informacji cenotwórczych). Projekt szedł bowiem o wiele dalej, niż było to konieczne.

Proponowano choćby dodanie nowego art. 18k do ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 174). Miał on stanowić, że w toku postępowania wyjaśniającego prowadzonego przez Komisję Nadzoru Finansowego, a wszczętego w celu ustalenia, czy istnieją podstawy do złożenia zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, przewodniczący komisji może zarządzić przeszukanie przez policję miejsca, w którym mogą znajdować się istotne dla sprawy dokumenty. Musiałby jedynie uzyskać na przeprowadzenie tej czynności zgodę prokuratora rejonowego. W praktyce KNF zaczęłaby więc realizować nie tylko zadania nadzorcze, lecz także śledcze.

Przeciwko tej propozycji jednak stanowczo opowiedziało się Rządowe Centrum Legislacji. W opinii do projektu wskazało ono, że resort finansów powinien zwrócić baczną uwagę na art. 220 kodeksu postępowania karnego. Zgodnie z nim przecież zasadą jest, że przeszukania może dokonać prokurator albo na jego lub sądu polecenie – policja. I nie ma powodu, aby na potrzeby sprawności nadzoru KNF nad przedsiębiorcami robić wyjątek od tej reguły. „Rozwiązanie proponowane w projekcie jest niespójne z systemem prawa, czego konsekwencje pojawiają się również w zakresie możliwości stosowania »odpowiednio« wskazanych przepisów k.p.k.” – zwróciło uwagę RCL.


Pozostało jeszcze 53% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • StAAbrA(2016-07-18 18:01) Zgłoś naruszenie 10

    Tak , to prawda - przewodniczący KNF , to nie prokurator ; to bankierski pokemon , o czym każde dziecko i każdy głupi wie .

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane