statystyki

Zaleśny: Istotą sporu o trybunał nie są pojedyncze przepisy

autor: Małgorzata Kryszkiewicz18.07.2016, 07:47; Aktualizacja: 18.07.2016, 09:40
Obowiązek ogłaszania orzeczeń TK we właściwym dzienniku urzędowym wynika bezpośrednio z art. 190 konstytucji. Polski porządek konstytucyjny nie dopuszcza w tym zakresie jakichkolwiek wyjątków - informuje ekspert

Obowiązek ogłaszania orzeczeń TK we właściwym dzienniku urzędowym wynika bezpośrednio z art. 190 konstytucji. Polski porządek konstytucyjny nie dopuszcza w tym zakresie jakichkolwiek wyjątków - informuje ekspertźródło: Newspix
autor zdjęcia: KONRAD KOCZYWASFOTONEWS

- Nowa regulacja nie powinna zaburzać toku spraw już rozpatrywanych, a tak się dzieje w tym przypadku - wskazuje dr hab. Jacek  Zaleśny w rozmowie z Małgorzatą Kryszkiewicz.

W czwartek odbyło się pierwsze posiedzenie senackich komisji w sprawie ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, w trakcie którego senatorowie PiS zgłosili poprawki, które zdają się być ukłonem skierowanym w stronę Komisji Weneckiej. Wśród nich znalazła się np. propozycja usunięcia przepisu, zgodnie z którym stwierdzenie wygaśnięcia mandatu sędziego TK będące skutkiem orzeczenia sądu dyscyplinarnego wymagałoby uzyskania zgody prezydenta. Czy to krok w dobrym kierunku?

Niewątpliwie ustawa z 7 lipca 2016 r. o TK, jak i zaproponowane do niej przez senatorów poprawki, naprawiają to, co w ostatnich miesiącach zostało uszkodzone. Zmiany zmierzają w kierunku przywrócenia stanu zgodności ustawy o TK z przepisami konstytucji, choć nie czynią tego w całej rozciągłości.

Prawo prezydenta, jako organu władzy wykonawczej, do wyrażania zgody na pociągnięcie sędziego TK do odpowiedzialności dyscyplinarnej naruszałoby zasadę bezstronności postępowania co do odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów. Rodziłoby to ryzyko, że ze względów politycznych osoby niegodne piastowania mandatu sędziego nadal mogłyby go sprawować, co podważałoby zaufanie obywateli do Trybunału jako organu władzy sądowniczej. W państwie prawnym jest to niedopuszczalne.

Senatorowie proponują również wprowadzenie wyjątków od zasady, że sprawy są rozpatrywane przez TK według kolejności ich wpływu. Według zgłoszonej poprawki prezes TK mógłby odstąpić od tej reguły, jeżeli byłoby to uzasadnione ochroną praw lub wolności obywatela, bezpieczeństwa państwa lub porządku konstytucyjnego. Czy taka zmiana uciszy głosy mówiące o tym, że nowe zasady dotyczące rozpatrywania spraw przez TK uniemożliwią temu organowi sprawne procedowanie?


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane