statystyki

Władze publiczne nie mogą sięgać po nierzetelne metody interpretacji konstytucji

autor: Małgorzata Kryszkiewicz19.07.2016, 07:25; Aktualizacja: 19.07.2016, 08:34
Z konstytucyjnej zasady państwa prawa wynika prymat prawa nad polityką

Z konstytucyjnej zasady państwa prawa wynika prymat prawa nad politykąźródło: Newspix
autor zdjęcia: KONRAD KOCZYWASFOTONEWS

Dziś w Senacie połączone komisje mają kontynuować prace nad nową ustawą o Trybunale Konstytucyjnym, która zdaniem jej autorów ma na celu zażegnanie trwającego od kilku miesięcy konfliktu. Odmienne zdanie na ten temat ma jednak Krajowa Rada Sądownictwa, która w przyjętej wczoraj uchwale skrytykowała uchwalone przez Sejm regulacje. Do konfliktu odniosło się także Polskie Towarzystwo Prawa Konstytucyjnego.

W swojej niedawnej uchwale PTPK podkreśla, że obowiązek sumiennego przestrzegania konstytucji przez władze publiczne oznacza nie tylko zakaz jej otwartego łamania, ale także obchodzenia jej zasad i norm poprzez stosowanie nierzetelnych metod interpretacyjnych oraz wykorzystywanie istniejących luk. Towarzystwo przypomniało jednocześnie, że ustawa zasadnicza została przyjęta przez naród w drodze referendum i jako taka stanowi „dobro o szczególnej wartości”. „Konstytucja nie może być przez nikogo interpretowana w sposób mający na celu osiągnięcie jedynie doraźnej korzyści politycznej oraz z pominięciem specyfiki jej wykładni” – piszą członkowie towarzystwa w uchwale.

Ich zdaniem to, że kryzys konstytucyjny się pogłębia, wynika z tego, że przy interpretacji norm konstytucyjnych pomija się argumenty aksjologiczne czy też założenia teoretyczne stanowiące podstawę jej przepisów. A to prowadzi do obniżenia „kultury prawnej, politycznej, ale i ogólnej Polaków”.


Pozostało jeszcze 34% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane