statystyki

Władze publiczne nie mogą sięgać po nierzetelne metody interpretacji konstytucji

autor: Małgorzata Kryszkiewicz19.07.2016, 07:25; Aktualizacja: 19.07.2016, 08:34
Z konstytucyjnej zasady państwa prawa wynika prymat prawa nad polityką

Z konstytucyjnej zasady państwa prawa wynika prymat prawa nad politykąźródło: Newspix
autor zdjęcia: KONRAD KOCZYWASFOTONEWS

Dziś w Senacie połączone komisje mają kontynuować prace nad nową ustawą o Trybunale Konstytucyjnym, która zdaniem jej autorów ma na celu zażegnanie trwającego od kilku miesięcy konfliktu. Odmienne zdanie na ten temat ma jednak Krajowa Rada Sądownictwa, która w przyjętej wczoraj uchwale skrytykowała uchwalone przez Sejm regulacje. Do konfliktu odniosło się także Polskie Towarzystwo Prawa Konstytucyjnego.

W swojej niedawnej uchwale PTPK podkreśla, że obowiązek sumiennego przestrzegania konstytucji przez władze publiczne oznacza nie tylko zakaz jej otwartego łamania, ale także obchodzenia jej zasad i norm poprzez stosowanie nierzetelnych metod interpretacyjnych oraz wykorzystywanie istniejących luk. Towarzystwo przypomniało jednocześnie, że ustawa zasadnicza została przyjęta przez naród w drodze referendum i jako taka stanowi „dobro o szczególnej wartości”. „Konstytucja nie może być przez nikogo interpretowana w sposób mający na celu osiągnięcie jedynie doraźnej korzyści politycznej oraz z pominięciem specyfiki jej wykładni” – piszą członkowie towarzystwa w uchwale.

Ich zdaniem to, że kryzys konstytucyjny się pogłębia, wynika z tego, że przy interpretacji norm konstytucyjnych pomija się argumenty aksjologiczne czy też założenia teoretyczne stanowiące podstawę jej przepisów. A to prowadzi do obniżenia „kultury prawnej, politycznej, ale i ogólnej Polaków”.


Pozostało 34% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane