statystyki

Decyzja o podobnej inwestycji celu publicznego możliwa, ale nie automatyczna

autor: Elżbieta Dominik13.07.2016, 08:46; Aktualizacja: 13.07.2016, 09:20
prawo

NSA zaznaczył, że decyzja taka może zostać wydana niezależnie od tego, co istnieje na danym gruncie.źródło: ShutterStock

Samo istnienie gazociągu na danym terenie nie stanowi przeszkody do wydania decyzji zezwalającej na poprowadzenie drugiej nitki jako inwestycji celu publicznego. Tak uznał niedawno Naczelny Sąd Administracyjny.

NSA zaznaczył, że decyzja taka może zostać wydana niezależnie od tego, co istnieje na danym gruncie. Jednak zanim zostanie wydana, muszą zostać zbadane wszystkie okoliczności, czy zostały spełnione warunki, by mogła za taką zostać uznana.

Sprawa dotyczyła planowanej inwestycji w Kielcach. Chodziło o budowę gazociągu średniego ciśnienia (maksymalnie do 0,5 MPa), długości ok. 1100 m, wraz z trzema stacjami gazowymi, który miałby przebiegać pod jedną z ulic. Zarówno prezydent miasta, jak i później samorządowe kolegium odwoławcze zakwalifikowali inwestycję jako inwestycję celu publicznego. Nie zgodziło się z tym przedsiębiorstwo energetyczne, które ma już koncesję na dystrybucję paliw gazowych w tym regionie, argumentując, że istnieje już jeden gazociąg, a ciągłość dostaw gazu odbywa się bez zakłóceń. Twierdziło też, że planowana inwestycja wprowadza chaos i nadmiar instalacji tego samego rodzaju, a także godzi w bezpieczeństwo dostaw mediów na tym terenie oraz bezpieczeństwo ogólne. Przypomniało też, że prezydent miasta wydał decyzję o warunkach zabudowy dla części terenu, przez który miałaby przebiegać nowa linia gazociągu.


Pozostało jeszcze 83% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane