statystyki

Jak zadbać, by dziecko pozamałżeńskie otrzymało alimenty

autor: Małgorzata Piasecka - Sobkiewicz13.07.2016, 19:00
dziecko na placu zabaw

Biologiczny ojciec ma wprawdzie obowiązek łożyć na utrzymanie swojego dziecka pochodzącego ze związku pozamałżeńskiego, ale skoro nie uznał ojcostwa i nie został wpisany w jego akcie urodzenia jako ojciec, to może odmówić dobrowolnego płacenia twierdząc, że jest nim inny mężczyznaźródło: ShutterStock

Syn lub córka ze związku nieformalnego ma również prawo do alimentów. Jednak warunkiem jest, by biologiczny ojciec uznał swoje ojcostwo albo by ustalił je sąd.

Czy konieczne jest ustalenie ojcostwa

Pani Justyna rozstała się z konkubentem. On nie chce płacić alimentów na ich wspólnego syna twierdząc, że nie jest jego ojcem. Siostra czytelniczki postraszyła ją, że skoro nie dopilnowała wcześniej, aby mężczyzna uznał swoje ojcostwo, to teraz sąd nie przyzna alimentów. Czy konkubent nie ma obowiązku łożyć na utrzymanie swojego dziecka tylko dlatego, że nie został wpisany w jego akcie urodzenia w odpowiedniej rubryce – pyta pani Justyna.

TAK

Biologiczny ojciec ma wprawdzie obowiązek łożyć na utrzymanie swojego dziecka pochodzącego ze związku pozamałżeńskiego, ale skoro nie uznał ojcostwa i nie został wpisany w jego akcie urodzenia jako ojciec, to może odmówić dobrowolnego płacenia twierdząc, że jest nim inny mężczyzna. Aby w tej sytuacji sąd przyznał dziecku świadczenie, matka musi uporządkować sprawy związane z ustaleniem ojcostwa. Tylko osoba będąca w świetle przepisów ojcem dziecka ma obowiązek płacić alimenty. Gdy konkubent nie uznał swojego ojcostwa w urzędzie stanu cywilnego, to w jednym pozwie pani Justyna powinna domagać się jego ustalenia, zasądzenia alimentów i udzielenia zabezpieczenia aż do zakończenia procesu i wydania wyroku. Zabezpieczenie polega na tym, że sąd zobowiązuje pozwanego do płacenia co miesiąc określonej kwoty na rzecz dziecka do rąk matki, jako jego ustawowej przedstawicielki. Ma ona prawo domagać się z tytułu zabezpieczenia takiej samej kwoty, o jaką wystąpiła żądając alimentów na rzecz dziecka. W pozwie musi jednak uzasadnić, dlaczego taka właśnie jest potrzebna na zaspokojenie usprawiedliwionych potrzeb nieletniego. Musi też opisać swoją i byłego partnera sytuację materialną, wskazać źródła utrzymania, wysokość dochodów i podać, czy ona oraz dziecko mają majątek, a także ile osób każdy z rodziców ma na utrzymaniu. Trzeba też uzasadnić wniosek o ustalenie, że konkubent jest biologicznym ojcem małoletniego dziecka, wskazując przy tym datę urodzenia potomka, numer jego aktu urodzenia oraz urząd stanu cywilnego, w którym został sporządzony. Aby udowodnić ojcostwo, trzeba przedstawić dowody na to, że domniemany ojciec biologiczny obcował z matką dziecka w ustawowym okresie koncepcyjnym, czyli nie dawniej niż w trzechsetnym i nie później niż w sto osiemdziesiątym pierwszym dniu przed urodzeniem się dziecka, zaś ona nie współżyła w tym czasie z innym mężczyzną.

Podstawa prawna

Art. 72, art. 85 ustawy z 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 583 ze zm.).

Czy poręczyciel zabezpieczy płatność alimentów

Ojciec zobowiązany przez sąd do płacenia alimentów na dwoje dzieci postanowił wyemigrować. Nie chce rodzinie podać nowego adresu, ponieważ – jak twierdzi – sam nie wie, gdzie znajdzie dobrą pracę i zamieszka. – Jak zabezpieczyć w tej sytuacji płatność alimentów, tym bardziej że potrzeby dzieci będą z roku na rok rosły, więc należna od ich ojca kwota też powinna być wyższa – zastanawia się pani Aleksandra. – Czy mogę żądać, aby przed wyjazdem wskazał poręczyciela, który za niego zapłaci nawet wtedy, gdy alimenty wzrosną, albo aby określoną kwotę wpłacił w banku – pyta.

TAK

Zanim ojciec dzieci wyjedzie z kraju, należy uregulować sposób płacenia w przyszłości należnych od niego dla dzieci alimentów. Zasady, na jakich może nastąpić zabezpieczenie płatności, określił Sąd Najwyższy w wytycznych zawartych w uchwale w sprawach alimentacyjnych pełnego składu Izby Cywilnej i Administracyjnej z 16 grudnia 1987 r. (sygn. akt III CZP 91/86 ). Zobowiązany do płacenia alimentów może np. zawrzeć umowę poręczenia, a poręczyciel zobowiąże się w niej spełniać obowiązki alimentacyjne wobec dzieci, jeśli ich ojciec zacznie zalegać z płatnościami. W umowie warto określić w sposób precyzyjny datę trwania poręczenia. Jest to istotne dla obu stron – dla pobierających alimenty dzieci, ponieważ upływ wskazanego tam terminu może pozbawić je prawa do faktycznego pobierania bieżących świadczeń, i dla poręczyciela, bo okres trwania poręczenia może rozciągnąć się – wbrew wcześniejszym ustaleniom – na cały czas pobytu za granicą ojca. W umowie trzeba też rozstrzygnąć, czy poręczenie obejmuje ewentualną podwyżkę alimentów w przyszłości, gdy w procesie przeciwko zobowiązanemu ojcu sąd zwiększy należną kwotę. Zabezpieczenie sum odpowiadających świadczeniu alimentacyjnemu może nastąpić też na nieruchomości, na ruchomościach albo nawet na wierzytelnościach lub innych prawach firmy należącej do dłużnika alimentacyjnego. Kolejny sposób to złożenie w banku sumy pieniężnej należnych alimentów w kwocie, która został wyliczona za okres do uzyskania przez dziecko możliwości samodzielnego utrzymania się. Z tym łączy się upoważnienie rodzica, który pozostał w kraju i opiekuje się dziećmi, do pobierania pieniędzy w określonych odstępach czasu.


Pozostało jeszcze 46% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Natalia(2017-02-17 14:22) Zgłoś naruszenie 00

    Moja sprawa rozwodowa i kwestia alimentów stały pod dużym znakiem zapytania. Były mąż robił problemy. Dopiero pomoc doświadczonej w takich sprawach pani adwokat Agaty Morawskiej z adwokatgdansk.org.pl sprawiła, że uzyskałam należne mi alimenty oraz opiekę rodzicielską nad córką.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane