Nowe uprawnienia dla adwokatów: Wezmą udział w postępowaniach egzekucyjnych

autor: Anna Krzyżanowska13.07.2016, 07:23; Aktualizacja: 13.07.2016, 08:16
adwokat, prawnik, radca prawny, biznes

Zgodnie z poprzednim brzmieniem kodeksu adwokatowi nie wolno było brać udziału w czynnościach egzekucyjnych.źródło: ShutterStock

Udział adwokata w postępowaniu egzekucyjnym nie narazi go już na postępowanie dyscyplinarne.

 „Adwokatowi nie wolno brać udziału w czynnościach egzekucyjnych, z którymi wiąże się użycie środków przymusu bezpośredniego” – tak brzmi obowiązująca od niespełna miesiąca nowa redakcja par. 58 kodeksu etyki adwokackiej. Ma ona przysporzyć profesjonalnym pełnomocnikom większą liczbę klientów. Adwokat Rafał Dębowski, sekretarz Naczelnej Rady Adwokackiej i inicjator noweli, przyznaje, że celem było poszerzenie adwokatom dostępu do rynku usług prawnych.

– Postępowanie egzekucyjne jest jednym z legalnych obszarów działalności prawnej wymagającej pomocy profesjonalistów. Z nieznanych mi powodów do niedawna utrzymał się jednak zapis, który ograniczał nasz udział w takich postępowaniach – mówi mec. Dębowski.

Nieracjonalna norma

Zgodnie z poprzednim brzmieniem kodeksu adwokatowi nie wolno było brać udziału w czynnościach egzekucyjnych. Zakaz ten nie odnosił się jedynie do czynności sądowych oraz tych związanych z egzekucją z nieruchomości.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane