statystyki

Szmulik: Pożegnanie z założeniami

autor: Bogumił Szmulik12.07.2016, 07:31; Aktualizacja: 12.07.2016, 09:54
paragraf prawo

W ostatnio znowelizowanym Regulaminie pracy Rady Ministrów uprzednie przyjęcie założeń projektu ustawy nie będzie już, co do zasady, wymaganym etapem procesu legislacyjnegoźródło: ShutterStock

22 czerwca br. weszła w życie nowelizacja uchwały Rady Ministrów – Regulamin pracy Rady Ministrów (Dz.U. z 2016 r. poz. 494). Na mocy tej noweli zmieniła się radykalnie rola jednego z rodzajów aktów prawnych przyjmowanych przez rząd – założeń projektu ustawy.

Instytucja założeń została szczegółowo uregulowana na mocy jednej z noweli uprzednio obowiązującego regulaminu z 2002 r. W 2011 r. wprowadzono do niego wiele regulacji związanych z przygotowywaniem projektów założeń, a także projektów ustaw opracowywanych na podstawie tych założeń.

W ten sposób dążono do racjonalizacji rządowego procesu prawodawczego. Była to próba sprawienia, by rząd podejmował decyzje w oparciu o gruntownie przygotowany materiał o charakterze opisowym. To z kolei miało z jednej strony powstrzymywać administrację rządową od wszczynania prac nad licznymi projektami aktów normatywnych, a z drugiej – zapewnić tworzenie prawa na solidnych podstawach merytorycznych.

Rozwiązania związane z założeniami miały niewątpliwe zalety – umożliwienie rządowi podejmowania decyzji merytorycznych i kierunkowych bez angażowania służb legislacyjnych, racjonalizacja procesu decyzyjnego – lecz miały także wady. Podstawową niedogodnością związaną z założeniami było znaczne wydłużenie rządowej procedury legislacyjnej. Proces szeroko rozumianych uzgodnień rządowych musiał bowiem przebiegać dwukrotnie: raz dotyczył projektu założeń, a następnie projektu ustawy stworzonego na podstawie założeń. I choć Regulamin pracy Rady Ministrów przewidywał uproszczoną procedurę przyjmowania projektów ustaw tworzonych na bazie założeń, nie zmieniało to faktu, że Rada Ministrów dwa razy zajmowała się de facto tym samym (tyle że w różnym ujęciu). Nie sprzyjało to decyzyjności aparatu rządowego.


Pozostało jeszcze 52% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • były " polak " IDIOTA !!! ..(2016-07-12 13:01) Zgłoś naruszenie 01

    3,14DOLIĆ TAKIE " prawo " :(... KTÓRE CORAZ BARDZIE ZBRODNICZE " prawne " SZAMBO PRZYPOMINA :((((( ...

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane