statystyki

Służba więzienna do modernizacji: Nowoczesne urządzenia i podwyżki dla funkcjonariuszy

autor: Piotr Szymaniak06.07.2016, 07:12; Aktualizacja: 06.07.2016, 08:09
W projekcie zwraca się również uwagę na fakt, że więziennicy wciąż zmagają się z próbami przemytu do zakładów karnych lub aresztów śledczych narkotyków czy niebezpiecznych przedmiotów, a także telefonów komórkowych.

W projekcie zwraca się również uwagę na fakt, że więziennicy wciąż zmagają się z próbami przemytu do zakładów karnych lub aresztów śledczych narkotyków czy niebezpiecznych przedmiotów, a także telefonów komórkowych.źródło: ShutterStock

Nowa broń, więźniarki, urządzenia do wykrywania telefonów komórkowych czy narkotyków, a także podwyżki dla więzienników. Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiło projekt ustawy o ustanowieniu „Programu modernizacji Służby Więziennej w latach 2017 – 2020”.

SW jako jedyna formacja mundurowa po 1989 r. nie została objęta programem modernizacyjnym. Teraz, zgodnie z projektem, ma na to pójść w ciągu najbliższych trzech lat ponad 2,1 mld zł. Dzięki temu będzie można kupić m.in. 1,2 tys. subkarabinków automatycznych, 2,4 mln sztuk amunicji, 800 strzelb i 400 granatników. A poza tym kaski, hełmy, kamizelki, miotacze gazowe, kajdanki czy pałki.

Sprzęt, który obecnie znajduje się na wyposażeniu SW, cechuje duża awaryjność i znaczny stopień wyeksploatowania, a w przypadku środków chemicznych kilkakrotnie zostały przekroczone normy eksploatacyjne określone przez producenta. W uzasadnieniu MS zwraca uwagę, że „brak wystarczającej ilości sprzętu ochrony osobistej utrudnia organizację konwojowania osadzonych oraz ich ochronę i obronę w zakładach karnych i aresztach śledczych.


Pozostało jeszcze 56% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane