statystyki

Łatwiej odnaleźć rachunki bankowe zmarłych członków rodziny

autor: Małgorzata Raczkowska04.07.2016, 11:32; Aktualizacja: 04.07.2016, 11:38
bank mobilny, bank, mobile, internet, telefon, bankowość

Zmiana polega na tym, że dotychczas poszukiwanie rachunków uśpionych wymagało zwracania się z odrębnymi pytaniami do wszystkich banków lub SKOK-ów, w których zmarły, według naszych przypuszczeń, mógł mieć rachunekźródło: ShutterStock

Kilka miesięcy temu zmarł mój dziadek, jestem jego jedynym spadkobiercą, co też zostało poświadczone przez notariusza – opowiada pan Paweł. – Mój dziadek nie był może człowiekiem majętnym, ale dysponował niewielkim kapitałem, który przenosił z banku do banku, z lokaty na lokatę. Wiem, że miał pieniądze na różnych rachunkach w różnych miejscach. Wydaje mi się, że nie zlikwidowałem wszystkich, bo po prostu o nich nie wiedziałem. Czy nowe prawo pozwoli mi zdobyć wiedzę na temat finansowych inwestycji mojego dziadka – zastanawia się czytelnik.

Nowe przepisy, o których pisze pan Paweł, to nowelizacja prawa bankowego, jaka weszła w życie 1 lipca. Powołała ona centralną informację o rachunkach uśpionych, którą prowadzi Krajowa Izba Rozrachunkowa. To usługa zupełnie nowa, która umożliwi dostęp do wiedzy o kontach osób zmarłych i innych zapomnianych rachunkach osób fizycznych prowadzonych we wszystkich działających w kraju bankach i SKOK-ach.

Już teraz pan Paweł (oraz każdy, kto uzyskał tytuł prawny do spadku po posiadaczu rachunku albo osoba fizyczna poszukująca własnych rachunków) może złożyć wniosek o udzielenie takiej informacji w dowolnym banku lub SKOK-u. Nie trzeba być nawet jego klientem. Wtedy ta instytucja wyśle pytanie do centralnej informacji, a ona roześle je do wszystkich innych banków i SKOK-ów. Te zobowiązane są do odpowiedzi.

Na ich podstawie centralna informacja sporządzi zestawienie wszystkich banków i SKOK-ów, w których zmarły miał rachunki. Będzie tam nazwa instytucji, numer rachunku i informacja, czy jest on nadal aktywny. Nie dostarczy jednak wiedzy o zgromadzonych na koncie kwotach. Po te dane pan Paweł będzie musiał się zwrócić już bezpośrednio do konkretnego banku lub SKOK-u.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane