statystyki

Zakopane kwestionuje walkę z przemocą w rodzinie

autor: Michalina Topolewska30.06.2016, 18:00
przemoc domowa

Radni już po raz drugi próbują podważyć wymóg realizacji zadań z ustawy antyprzemocowejźródło: ShutterStock

Radni Zakopanego uważają, że gminy nie powinny wykonywać zadań związanych z przeciwdziałaniem domowej agresji. Dlatego zaskarżyli do Trybunału Konstytucyjnego kilka przepisów ustawy z 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (Dz.U. nr 180 poz. 1493 ze zm.).

Ich zastrzeżenia dotyczą m.in. braku jednoznacznych definicji dotyczących używanych w tym akcie prawnym pojęć, takich jak „członek rodziny” i „przemoc w rodzinie”. We wniosku do TK wskazują, że za członka rodziny uznawane są osoby wspólnie zamieszkujące lub gospodarujące, co oznacza, że można zaliczyć do nich np. studentów mieszkających w akademiku lub osoby żyjące we wspólnotach zakonnych. Zdaniem radnych stanowi to naruszenie art. 2 i 18 konstytucji, gdyż definiuje to rodzinę w oderwaniu od instytucji małżeństwa, macierzyństwa i rodzicielstwa. Podobne zastrzeżenia dotyczą nieostrego pojęcia „przemocy w rodzinie”, którym może być nawet jednorazowe naruszenie w jakimkolwiek stopniu, jakiegokolwiek dobra osobistego, np. majątkowego.

Kolejny przepis, który został zaskarżony, nakłada na gminy obowiązek opracowania i realizacji programu przeciwdziałania przemocy domowej. Radni Zakopanego podkreślają, że zadaniami własnymi gminy mogą być tylko takie, które służą zaspokajaniu potrzeb wspólnoty samorządowej. Natomiast w związku z tym, że dobro rodziny nie jest dobrym lokalnym, to tworzenie wspomnianego programu nie może być traktowane jako zadanie własne. Co więcej, tworzone przez gminy systemy walki z domową agresją różnią się od siebie, a to prowadzi do naruszenia zasady równego traktowania rodzin.


Pozostało jeszcze 33% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Waldi(2019-01-29 19:40) Zgłoś naruszenie 00

    Moim zdaniem trzeba by było dla Mieszkańców Zakopanego zrobić jakieś lekcje które im uświadomią czym jest przemoc i jak należy na nią reagować i że trzeba wogóle na nią reagować a nie stać biernie i trzeba również wyzbyć się z ludzi takiego poczucia że skoro moją najbliższą rodzinę spotkała przemoc mnie też musi wcale nie musi i nie musisz ty robić tego samego swojej rodzinie i to nie jest żadna tradycja tylko głupota.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane