statystyki

Zakopane kwestionuje walkę z przemocą w rodzinie

autor: Michalina Topolewska30.06.2016, 18:00
przemoc domowa

Radni już po raz drugi próbują podważyć wymóg realizacji zadań z ustawy antyprzemocowejźródło: ShutterStock

Radni Zakopanego uważają, że gminy nie powinny wykonywać zadań związanych z przeciwdziałaniem domowej agresji. Dlatego zaskarżyli do Trybunału Konstytucyjnego kilka przepisów ustawy z 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (Dz.U. nr 180 poz. 1493 ze zm.).

Ich zastrzeżenia dotyczą m.in. braku jednoznacznych definicji dotyczących używanych w tym akcie prawnym pojęć, takich jak „członek rodziny” i „przemoc w rodzinie”. We wniosku do TK wskazują, że za członka rodziny uznawane są osoby wspólnie zamieszkujące lub gospodarujące, co oznacza, że można zaliczyć do nich np. studentów mieszkających w akademiku lub osoby żyjące we wspólnotach zakonnych. Zdaniem radnych stanowi to naruszenie art. 2 i 18 konstytucji, gdyż definiuje to rodzinę w oderwaniu od instytucji małżeństwa, macierzyństwa i rodzicielstwa. Podobne zastrzeżenia dotyczą nieostrego pojęcia „przemocy w rodzinie”, którym może być nawet jednorazowe naruszenie w jakimkolwiek stopniu, jakiegokolwiek dobra osobistego, np. majątkowego.

Kolejny przepis, który został zaskarżony, nakłada na gminy obowiązek opracowania i realizacji programu przeciwdziałania przemocy domowej. Radni Zakopanego podkreślają, że zadaniami własnymi gminy mogą być tylko takie, które służą zaspokajaniu potrzeb wspólnoty samorządowej. Natomiast w związku z tym, że dobro rodziny nie jest dobrym lokalnym, to tworzenie wspomnianego programu nie może być traktowane jako zadanie własne. Co więcej, tworzone przez gminy systemy walki z domową agresją różnią się od siebie, a to prowadzi do naruszenia zasady równego traktowania rodzin.


Pozostało 33% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Waldi(2019-01-29 19:40) Zgłoś naruszenie 00

    Moim zdaniem trzeba by było dla Mieszkańców Zakopanego zrobić jakieś lekcje które im uświadomią czym jest przemoc i jak należy na nią reagować i że trzeba wogóle na nią reagować a nie stać biernie i trzeba również wyzbyć się z ludzi takiego poczucia że skoro moją najbliższą rodzinę spotkała przemoc mnie też musi wcale nie musi i nie musisz ty robić tego samego swojej rodzinie i to nie jest żadna tradycja tylko głupota.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane