statystyki

Europejski nakaz zapłaty pomoże odzyskać pieniądze

autor: Jan Ludwikowski29.06.2016, 09:33; Aktualizacja: 29.06.2016, 10:10
Europejskie postępowanie nakazowe jest znacznie uproszczone i mniej kosztowne od podstawowych form odzyskiwania należności.

Europejskie postępowanie nakazowe jest znacznie uproszczone i mniej kosztowne od podstawowych form odzyskiwania należności.źródło: ShutterStock

Pół roku temu sprzedałem meble czeskiemu przedsiębiorcy – pisze pan Radosław. – Na fakturze wskazałem termin zapłaty – dwa miesiące. Pieniędzy nie dostałem do dziś. Wysłałem oficjalne wezwanie, jednak nie ma żadnego odzewu. W jaki sposób odzyskać należność? Czy muszę pisać pozew do czeskiego sądu? Nie znam tego języka. A może istnieje prostsze rozwiązanie, przecież jesteśmy w Unii Europejskiej – zastanawia się czytelnik.

Osoba chcąca wytoczyć powództwo w innym kraju naraża się na spore koszty. Trzeba skorzystać z pomocy prawnej zagranicznego profesjonalisty i sporządzić tłumaczenie pisma procesowego na język adresata. Pozwany może odmówić przyjęcia pozwu, którego treści nie rozumie. Poniesienie znacznych wydatków nie zawsze prowadzi do szczęśliwego zakończenia, którym – w tym przypadku – jest odzyskanie pieniędzy. Może się więc tak zdarzyć, że powód przeznaczy spore środki na sądowe rozstrzygnięcie sporu i nie odzyska pieniędzy ze względu na zawiłości proceduralne lub niewypłacalność kontrahenta.

Aby uprościć załatwianie spraw sądowych w obszarze Unii Europejskiej, ustanowiono procedurę prowadzącą do uzyskania europejskiego nakazu zapłaty. Taki tryb postępowania wyłącza etap exaquatur, który polega na badaniu orzeczenia przez sąd zagraniczny. Procedura transgraniczna pozwala ominąć zbędne formalności, bowiem sąd miejsca wykonania europejskiego nakazu zapłaty nie ma prawa sprawdzać jego wykonalności ani się temu orzeczeniu sprzeciwić. Jest ono uznawane w każdym państwie członkowskim, bez konieczności spełniania dodatkowych warunków.

Europejskie postępowanie nakazowe jest znacznie uproszczone i mniej kosztowne od podstawowych form odzyskiwania należności. Sąd wydaje też orzeczenie stosunkowo szybko. Procedura umożliwia dochodzenie roszczeń wynikających z umów zarówno przez osoby indywidualne, jak i przez przedsiębiorców. Sąd wydaje nakaz zapłaty na posiedzeniu niejawnym, bez rozprawy. Aby uzyskać korzystne rozstrzygnięcie, trzeba odpowiednio skonstruować pozew i załączyć wiarygodne dowody. Roszczenie uprawdopodobnią faktury, umowy lub treści wiadomości wysyłanych przez kontrahenta. W tym przypadku powinien wystarczyć dowód sprzedaży, rachunek i wezwanie do zapłaty. Sąd nie wyda nakazu zapłaty, jeśli stwierdzi, że żądanie powoda jest niedopuszczalne lub zupełnie nieuwiarygodnione.


Pozostało jeszcze 69% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane