statystyki

Zmiany w EPS. Spadki jeszcze bardziej po europejsku

autor: Patryk Słowik22.06.2016, 06:59; Aktualizacja: 22.06.2016, 12:29
paragraf prawo

Ministerstwo Sprawiedliwości, które przygotowało projekt nowelizacji, mówi wprost: przyjęcie proponowanych zmian jest konieczne dla zwiększenia wiarygodności rejestru spadkowegoźródło: ShutterStock

Rząd przyjął wczoraj projekt przepisów poprawiających sytuację spadkobierców. Chodzi o europejskie poświadczenie spadkowe, które funkcjonuje od sierpnia 2015 r.

Tyle że obecne regulacje nie przewidują, by dane związane z EPS były gromadzone w elektronicznym rejestrze spadkowym. W praktyce mogłoby to stanąć na przeszkodzie w korzystaniu przez obywateli z tego dokumentu.

Ministerstwo Sprawiedliwości, które przygotowało projekt nowelizacji, mówi wprost: przyjęcie proponowanych zmian jest konieczne dla zwiększenia wiarygodności rejestru spadkowego, a tym samym zapewnienia bezpieczeństwa obrotu. Mówiąc prościej, wpisywanie EPS do rejestru przysłuży się wszystkim spadkobiercom oraz ułatwi pracę notariuszom i sędziom.

Zmiany niosą ze sobą jeszcze inną korzyść: dzięki wpisywaniu większej liczby informacji do rejestru uda się uniknąć kosztów związanych z dublowaniem postępowań o wydanie dokumentów potwierdzających prawa do spadku.


Pozostało jeszcze 48% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane