statystyki

Zakaz noszenia brody naruszeniem prawa do prywatności

autor: Aleksandra Gliszczyńska-Grabias21.06.2016, 09:32; Aktualizacja: 21.06.2016, 10:02
prawo

ETPC nie powinien w pewnym sensie automatycznie negować generalnych, całkowitych i bezwarunkowych zakazów, jeśli w okolicznościach określonej sprawy nie są one sprzeczne z konwencją.źródło: ShutterStock

Naruszenie praw człowieka kojarzy się najczęściej z czymś bardzo poważnym, dotkliwym. Tymczasem może nim być także zakaz noszenia brody obowiązujący w litewskim zakładzie karnym. Jest to konsekwencja szerokiej interpretacji prawa do prywatności.

W omawianej sprawie skarżący, Rimantas Biržietis, w okresie od listopada 2006 r. do grudnia 2009 r. podlegał wewnętrznemu regulaminowi więzienia, który bezwarunkowo zabraniał zapuszczania brody. Mężczyzna dwukrotnie występował o zgodę na odstępstwo od tej zasady, wskazując, że ze względu na przebyte leczenie polegające na naświetlaniu (chorował na nowotwór języka) golenie zarostu podrażnia jego skórę. Jego prośby były odrzucane, ponieważ przeprowadzone badania nie wykazały, aby istotnie miał on tego rodzaju problemy dermatologiczne.

Biržietis skierował sprawę do sądu. W pierwszej instancji uznano naruszenie jego praw, jednak naczelny sąd administracyjny Litwy doszedł do wniosku, że jego żądania nie mają zdrowotnego, religijnego lub innego poważnego uzasadnienia. W przeciwieństwie do kwestionowanego zakazu, który może być podyktowany potrzebą łatwej identyfikacji więźniów.

W skardze (nr 49304/09) do trybunału w Strasburgu Litwin zarzucił władzom złamanie art. 8 konwencji, gwarantującego prawo do prywatności, wskazując, że ograniczenie, któremu podlegał, powodowało u niego poczucie poniżenia i stresu.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane