statystyki

Litwiński: Oddajemy prywatność, nie dostając nic w zamian

autor: Sławomir Wikariak30.08.2016, 18:00
Dr Paweł Litwiński, partner w kancelarii Barta Litwiński, ekspert Instytutu Allerhanda

Dr Paweł Litwiński, partner w kancelarii Barta Litwiński, ekspert Instytutu Allerhandaźródło: Dziennik Gazeta Prawna

- Państwo serwuje nam rozwiązania, które służą kontrolowaniu obywateli, reklamując je jako korzystne dla nich - mówi dr Paweł Litwiński.

Rząd planuje wprowadzenie od 2018 r. elektronicznych paragonów, co tak naprawdę oznacza stworzenie gigantycznej bazy danych o zakupach robionych przez Polaków. Będą też inne bazy, jak choćby rejestr akcjonariuszy. Pan jest przeciwnikiem tworzenia takich olbrzymich baz danych przez państwo. Dlaczego?

Ze względu na skalę informacji gromadzonych o obywatelach. Ta rośnie gwałtownie, za czym nie idą rozbudowane rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa ani też ograniczenia związane z możliwością wykorzystywania ich przez władze publiczne. Co gorsza, słychać głosy, że tego typu bazy mają być udostępniane podmiotom komercyjnym. Takie sugestie pojawiają się chociażby w kontekście paragonów elektronicznych i możliwości wykorzystania ich bazy przez bankowość elektroniczną. Wcześniej sugerowano również możliwość łączenia kart bankomatowych z kartami ubezpieczenia społecznego. Jak wielkie zagrożenie się z tym wiąże widzimy choćby na podstawie domniemanego wycieku danych z bazy PESEL: podmioty regulowane, jakimi są kancelarie komornicze, albo same naruszyły prawo, albo też stały się dla przestępców furtką do systemu PESEL.


Pozostało jeszcze 67% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

  • PszennyPolak(2016-08-30 20:21) Zgłoś naruszenie 44

    Wynajęty ruski agent próbuje zohydzić Polakom starania ich rządu o zapewnienie aboslutnego bezpieczeństwa w kraju. Czyż minister Błyszczek nie informował opinii publicznej, że ustawa antyterrorystyczna to nie polski wynalazek, że ma ją "między innymi Bułgaria"?! Jak widać, w swych staraniach rzą kieruje się doświadczeniem wiodących demokracji europejskich, a tu taki... ech, ty!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • x(2016-08-30 20:35) Zgłoś naruszenie 30

    Nareszcie ktoś mówi prawdę ! To nie był żaden wyciek danych, to był handel, przestępstwo, największa wpadka tego nieuczciwego i nieudolnego rządu, którą usiłuje się zaciemnić fałszywymi wyjaśnieniami.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane