statystyki

Zamówienia publiczne: Umowa możliwa, choć oferta już nie wiąże

autor: Sławomir Wikariak10.06.2016, 18:00
pieniądze, wynagrodzenia

Przedsiębiorca, którego oferta została sklasyfikowana na drugim miejscu, nie przedłużył terminu związania ofertą na kolejny okres, choć cały czas wyrażał zainteresowanie przetargiemźródło: ShutterStock

Firma, która nie przedłużyła terminu związania ofertą, nie traci szansy na wniesienie odwołania. Obowiązujące przepisy nie zakazują już podpisywania kontraktu w takiej sytuacji.

TEZA Przedsiębiorca, który nie prolongował terminu związania ofertą, nadal jest w stanie wykazać interes w udzieleniu mu zamówienia. A to oznacza, że jeśli wniesie odwołanie, to powinno ono zostać rozstrzygnięte. Jeśli zostanie uwzględnione, to wciąż ma szanse na zawarcie kontraktu.

STAN FAKTYCZNY W przetargu na wycinkę drzew pod liniami energetycznymi termin składania ofert upływał 22 grudnia 2015 r., a 60-dniowy termin związania ofertą 19 lutego 2016 r. Postępowanie przeciągało się, dlatego zamawiający wezwał wykonawców do przedłużenia terminu związania ofertą o kolejne 30 dni. Przedsiębiorcy, którzy złożyli oferty, uczynili to. Ostatecznie termin związania ofertą upłynął 4 kwietnia 2016 r. ze względu na odwołanie i związane z tym zawieszenie biegu terminu.

Przedsiębiorca, którego oferta została sklasyfikowana na drugim miejscu, nie przedłużył terminu związania ofertą na kolejny okres, choć cały czas wyrażał zainteresowanie przetargiem. Ostatecznie 29 kwietnia 2016 r. wniósł odwołanie, w którym domagał się wyboru jego oferty. Zdaniem zamawiającego nie powinno ono zostać rozpoznane, gdyż wykonawca nie przedłużył terminu związania ofertą. Firma straciła zatem prawo do dalszego uczestnictwa w postępowaniu.

UZASADNIENIE Krajowa Izba Odwoławcza uznała, że wykonawca miał prawo wnieść odwołanie. Choć ostatecznie je oddaliła, to jednak zrobiła to po merytorycznym zbadaniu zarzutów. Jej zdaniem, choć przedsiębiorca nie przedłużył terminu związania ofertą, to wciąż można było zawrzeć z nim umowę. To zaś oznacza, że miał interes w uzyskaniu zamówienia, a więc spełnił warunek formalny do rozpoznania odwołania.


Pozostało jeszcze 64% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane