Białecki: Cyfryzując notariat, nie można tracić z oczu klienta

autor: Mariusz Białecki07.06.2016, 07:27; Aktualizacja: 07.06.2016, 07:34
Internet

Działają już Rejestr Aktów Poświadczenia Dziedziczenia oraz Notarialny Rejestr Testamentów, a jeszcze w tym roku ma zostać uruchomiony Rejestr Spadkowyźródło: ShutterStock

Niemal wszystkie notariaty europejskie borykają się dziś z problemami związanymi z koniecznością szybkiego dostosowania się do dynamicznie zmieniającego się otoczenia. I to zarówno otoczenia prawnego, które w obrębie Unii Europejskiej dąży do unifikacji, jak i otoczenia technologicznego, oraz powiązanej z tymi procesami zmiany sposobu gromadzenia i przekazywania informacji o dokonywanych czynnościach notarialnych.

Cyfryzacja wymiaru sprawiedliwości stawia przed notariatami ogromne wyzwania, nic więc dziwnego, że samorządy notariuszy Europy chcą wspólnie się z nimi zmierzyć. Rada Notariatów Unii Europejskiej (KNUE) zrzeszająca notariaty tych państw UE, w których funkcjonuje notariat typu łacińskiego, uczestniczy w tworzeniu wspólnego obszaru prawa oraz przyczynia się do właściwego stosowania prawa wspólnotowego.

Przedstawiciele samorządów notarialnych spotykają się nie tylko na forach ogólnych, ale także odbywają bilateralne spotkania w ramach umów o współpracy, a taka przed kilku laty została podpisania pomiędzy notariatem polskim i niemieckim. Pod koniec maja br. w Warszawie odbyło się kolejne spotkanie niemieckich i polskich notariuszy, którego celem była wymiana doświadczeń w zakresie cyfryzacji czynności notarialnych. To jeden z najważniejszych tematów i przedmiotów prac samorządów notarialnych. Notariat polski ma w tej strefie wiele do zrobienia i trudno nie przyznać, że w zakresie informatyzacji dokonywanych przez rejentów czynności jesteśmy na początku drogi. Wciąż najczęściej przypada nam rola ucznia i obserwatora – przyglądamy się funkcjonującym w innych państwach rozwiązaniom i szukamy tych, które funkcjonują najlepiej, aby po dostosowaniu ich do struktury polskiego systemu szeroko rozumianych organów wymiaru sprawiedliwości wykorzystać je przy tworzeniu zrębów polskiego cyfrowego notariatu.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Stojek(2016-06-07 16:11) Zgłoś naruszenie 21

    Pamiętam kilka lat temu jak Notariusze krytykowali reformę Gowina zarzucając, że zagrożone jest "bezpieczeństwo obrotu prawnego" :))) no i pytanie - co z tym bezpieczeństwem po kilku latach funkcjonowania normalnego notariatu ?

    Odpowiedz
  • realny(2016-06-07 18:41) Zgłoś naruszenie 11

    A to np., że jeden z nowych notariuszy (przedtem radca prawny) sporzadził mi nieprawidłowa umowę o ustanowieniu odrebnej własności lokali, którą musialem poprawić u innego (koszt 1 tyś). Niestety ten od Gowina został na moje nieszczęście, a dla innych na szęście już odwołany. W praktyce inaczej to wyglada!!!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane