Żurek: Czy chodzi o przejęcie Sądu Najwyższego?

03.06.2016, 07:07; Aktualizacja: 03.06.2016, 11:36
sąd, temida

Autor zarzuca sędziom, że chowają się za hiperformalizmemźródło: ShutterStock

Wystarczy węgierskim modelem pomanipulować i już połowa Sądu Najwyższego idzie w stan spoczynku. Wtedy, aby obsadzać „swojakami” trzeba mieć uległą, spolegliwą, pełną chętnych do awansu Krajową Radę Sądownictwa. Może właśnie dlatego toczy się dzisiejsza batalia o KRS - pisze sędzia Waldemar
Żurek, rzecznik prasowy Krajowej Rady Sądownictwa.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło: gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (53)

  • Bcd(2016-06-03 10:02) Zgłoś naruszenie 439

    Krs zbiera teraz plony swojej działalności i wieloletnich zaniechań. Jaka była np. Rola KRS w sprawach dyscyplinarnych, w których sędziom zarzucano bezczynność i pisanie uzasadnień po terminie , a w których SN ich uniewinniał i stwierdzał, że byli tak obciążeni, że nie mogli nad wszystkim zapanować? Jak KRS "pomagał" tym sędziom" ? Ano tak - odwoływał się od orzeczeń sądów I instancji na niekorzyść tych sędziów. To nie minister Piebiak jest problemem, on próbuje posprzątać waszą stajnię Augiasza.

    Odpowiedz
  • sufet(2016-06-03 09:51) Zgłoś naruszenie 298

    Ojojoj, to w apelacjach są tacy, co to jak trafią do SN będą chodzić na pasku władzy? Ależ to niemożliwe, przecież sam szanowny Kolega Żurek napisał, że sędzia, który coś już zdobył nie ma pędu do kariery. No chyba, że połowę SN obsadzą "reżimowymi" prokuratorami, adwokatami, radcami i profesorami.

    Odpowiedz
  • abc(2016-06-03 09:44) Zgłoś naruszenie 2438

    Panie sędzio, świetny artykuł i pomysły!

    Odpowiedz
  • mały rejonek(2016-06-03 09:36) Zgłoś naruszenie 469

    Ja bardzo szanuję Pana Sędziego Żurka, uważam, że jest to wzór do naśladowania dla wszystkich rzeczników prasowych sądów, może wynika to z doświadczenia Pana Sędziego. Rzeczywiście w tym tekście Pan sędzia punktuje Pana Dobrowolskiego, jednakże Panie Sedzio mówiąc prawdę sędziowie sądów rejonowych dość mają poniewierania przez sędziów pałacowych: okręgowych, apelacyjnych, SN i niestety tych zasiadających w Radzie. Niestety na przełomie lat musze stwierdzić, ze Rada ignoruje problemy rejonów, wielokrotnie nie stawała w imieniu ssr, więc niech Pan się nie dziwi, że rejonowi zgodzą się na wszystko co zaproponuje obecna władza byle tylko mogli normalnie orzekać a nie tak jak dotychczas czuć, że pracują w fabryce a nie w sądzie i zewsząd słychać połajanki i z byle powodu mieć uchylone wyroki bo pałacowym lepiej uchylić orzeczenie niż brać odpowiedzialność. Taka jest gorzka prawda, pozdrawiam serdecznie. Mówiąc kolokwialnie teraz Rada zbiera plon swojej pracy bo zamiast zbierać wcześniej chwasty przy wszystkich kłosach wybierała jedynie te duże, piękne a te małe zostawiając na pastwę losu (gawiedzi).

    Odpowiedz
  • yorru 456(2016-06-03 09:35) Zgłoś naruszenie 4816

    Środowiska sędziowskiego nie podzielił Minister Sprawiedliwości ani też poniwierany przez sędziego Żurka wiceminister sprawiedliwości sędzia Pebiak, ale korporacjonizm, który wkradł się do wymiaru sprawiedliwości i któremu biernie przyglądał się KRS. Ten organ nie zrobił nic przez wiele lat, aby wyrównać obciążenie między sędziami, bo niwielka część środowiska sędziowskiego chętnie z tego systemu profity. Transparentny system wyboru i awansu sędziego to mit, który Pan Żurek ciągle powtarza. Gdy pojawia się wolny świat, to sędziowie nie zastanawiają się kto stanie do konkursu, tylko pytają kogo Pan Prezes i bliska mu wierchuszka mają na to stanowisko. Nie rzadko do konkursu na sędziego wyższej instancji staje jeden kandydat - jedynie słuszny. Pozostali sędziowie rezygnują brania udziału w tak nierównych zawodach. Panie sedzio Źurek: Jak to jest, że do konkursu na jakieś tam wolne stanowisko SSR staje kilkadziesiąt osób (asystenci, referendarze), a w środowisku sędziowskim wiadomo, kto wygra? Przecież nikt nie jest prorokiem. Panie sedzio Żurek: " Kończ Pan, wstydu oszczędź."

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Robert SSR(2016-06-03 09:35) Zgłoś naruszenie 5827

    Ładny artykuł, ale skutecznie spalony i zepsuty przez powielenie obrazy sędziów rejonowych, których jest 80%. Nazwanie kolejny raz nas nieudacznikami, frustratami życiowymi - tylko niestety dowodzi, że macie daleko w nosie dobro sądownictwa - Wam chodzi tylko o zachowanie status quo i dobranie do swojej śmietanki Wam podobnych. Reszta to frustraci, co się ośmielają buntować. Przykro mi to napisać, bo wiem ile zmiany niosą za sobą zagrożeń, ale im szybciej wprowadzi się te reformy tym lepiej dla każdego sędziego rejonowego. Was czas się skończył

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • sufet(2016-06-03 09:30) Zgłoś naruszenie 4220

    ~xyz też jestem Piebiakiem z SR i też popieram jego zamiary. Szczególnie jak czytam taki artykuł sugerujący, że w SR jesteśmy gorsi. To ja się pytam w czym jesteśmy gorsi, że tylko niektórzy z nas nadają się do SO, czyżby w SO były trudniejsze sprawy? Ciekawy jestem z jakiej kategorii.

    Odpowiedz
  • zażenowany(2016-06-03 09:24) Zgłoś naruszenie 3334

    To jest po prostu nagonka robiona przeciwko wszystkim bez wyjątku organizacjom samorządowym,demokratycznym, nie kontrolowanym przez pis.Kaczyński jest, tak jak ja, w wieku w którym jeszcze pamięta jak robił to totalitaryzm komunistyczny. Właśnie wówczas największe autorytety byly opluwane przez działających niby z własnej inicjatywy sługusów władzy.Pis chce wywrócić porządek demokratyczny w Polsce którego ostoją są między innymi sądy powszechne.Hasła o potrzebie kontroli społecznej to populizm w czystej postaci, który jest podstawowym narzędziem tej ekipy.Chodzi o zapewnienie sobie wladzy na długie lata.Z historii pamiętamy,że Mikołajczyk też naiwnie myślał,że stanie do wyborów,tymczasem został zaszczuty przez bolszewizm.Reasumując,takie artykuły pisane na zamówienie przez ludzi bez wiedzy i dorobku to deja vu w Polsce.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • adam(2016-06-03 08:45) Zgłoś naruszenie 4730

    Na podstawie tego samego Art. Konstytucji , który zezwalał na kradzież pieniędzy z OFE i tego samego,który zezwalał na podniesienie wieku emerytalnego i tego samego,który zezwalał na wydłużenie służby funkcjonariuszom - Proszę o wymiecenie na zbity pysk z polskiego sądownictwa całej komuszej pozostałości po PZPR,WSI i SB . Powołując się na powyższe art. i wyrok TK proszę zmienic stan spoczynku i olbżymie pieniądze na zwykłe ubeckie emerytury - 800 zł.

    Odpowiedz
  • P.(2016-06-03 08:25) Zgłoś naruszenie 4643

    Panie Sędzio, Pański polemiczny wywód przeczytałem z przyjemnością i uznaniem, szczególnie dla przedstawionych propozycji uzdrowienia wymiaru sprawiedliwości! Brawo! Uważam, że ich zastosowanie, bez wywrócenia całego systemu, przyniesie oczekiwane efekty. Jeszcze raz brawo!

    Odpowiedz
  • xyz(2016-06-03 07:54) Zgłoś naruszenie 7863

    Jestem jednym z 5 tys Piebiaków z SR popieram jego zamiary i rządu a nie ciebie żurku.Niech ręka boska broni ministra przed pobieraniem "rad" w sprawie reform u Pałacowych

    Pokaż odpowiedzi (6)Odpowiedz
  • jorry123(2016-06-03 07:47) Zgłoś naruszenie 6359

    A może po prostyu trzeba SN zdekomunizować? Jestem za rozwiazaniem węgierskim i tojak najszybszym!

    Odpowiedz
  • Mirek(2016-06-03 07:47) Zgłoś naruszenie 5142

    Nareszcie solidna i merytoryczna polemika.Ciekawe,czy P.Dobrowolski spróbuje nadal bronić swoich"obiektywnych"argumentów ?????

    Odpowiedz