statystyki

Sędzia Marcin Świerk: Mądre reformy, a nie terapia szokowa

autor: Marcin Świerk27.05.2016, 07:35; Aktualizacja: 27.05.2016, 13:39
Wymiar sprawiedliwości wymaga zmian. Nie muszą być rewolucyjne, ale potrzebne jest współdziałanie wszystkich, dla których sprawna władza sądownicza jest istotą państwa.

Wymiar sprawiedliwości wymaga zmian. Nie muszą być rewolucyjne, ale potrzebne jest współdziałanie wszystkich, dla których sprawna władza sądownicza jest istotą państwa.źródło: ShutterStock

Wymiar sprawiedliwości wymaga zmian. Nie muszą być rewolucyjne, jednak do ich sensownego przeprowadzenia potrzebne jest współdziałanie wszystkich, dla których sprawna władza sądownicza jest istotą państwa - uważa Marcin Świerk, sędzia Sądu Okręgowego w Rzeszowie, przewodniczący Wydziału II Karnego.

Inspiracją do skreślenia poniższych uwag była lektura tekstu Pawła Dobrowolskiego „Druga terapia szokowa. Dla sądów” zamieszczonego w Dzienniku Gazecie Prawnej z 13–15 maja 2016 r.

Lektura niełatwa, wymagająca bowiem powściągnięcia emocji przy próbie przebrnięcia przez kolejne akapity artykułu zamieszczonego w periodyku mającym w podtytule wzmiankę o obiektywizmie i odpowiedzialności. I od razu wskażę, że jestem sędzią pałacowym, takiego określenia używa bowiem autor wobec sędziów sądów okręgowych i apelacyjnych, najpierw powołując się na anonimowych sędziów rejonowych, a później przejmując tę nomenklaturę. Choć poprawniej byłoby, gdybym – ze względu na siedzibę sądu, w którym orzekam – pisał o sobie: sędzia zamkowy.

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Swój artykuł rozpoczyna autor od mocnego uderzenia, wskazując na „wyniosłe chowanie się sędziów przed oceną obywateli jako na działania rodem z Peerelu”. Nie wiem, o jakich zdarzeniach pisze autor, ale mam nieodparte wrażenie, że sędziowie i sądy są poddani nieustannej ocenie społecznej, co odczuwam od początku mojej pracy i czego przykładem jest zresztą tekst pana Dobrowolskiego.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • adam(2016-05-28 18:59) Zgłoś naruszenie 95

  Sądownictwo wymaga natychmiastowej i dogłębnej zmiany,terapi wstrzząsowej. Wszystkich sędziów z przeszłościa w PZPR,SB,WSI - aut i nie stan spoczynku,a emerytura ubecka-800 zł. Niech nikt nie mówi o prawach nabytych bo wiek emerytalny,złodziejstwo z OFE to przykłady zgnilizny sędziów

  Odpowiedz
 • adam(2016-05-28 19:00) Zgłoś naruszenie 46

  Sądownictwo wymaga natychmiastowej i dogłębnej zmiany,terapi wstrzząsowej. Wszystkich sędziów z przeszłościa w PZPR,SB,WSI - aut i nie stan spoczynku,a emerytura ubecka-800 zł. Niech nikt nie mówi o prawach nabytych bo wiek emerytalny,złodziejstwo z OFE to przykłady zgnilizny sędziów.

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2016-05-29 09:05) Zgłoś naruszenie 05

  Gadki o reformach nie łykamy . "Reformatorzy" - do ancla - i tam niech się "reformują" , przy produkcji kostki chodnikowej .

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane