Żurek: Czy chodzi o przejęcie Sądu Najwyższego?

03.06.2016, 07:07; Aktualizacja: 03.06.2016, 11:36
sąd, temida

Autor zarzuca sędziom, że chowają się za hiperformalizmemźródło: ShutterStock

Wystarczy węgierskim modelem pomanipulować i już połowa Sądu Najwyższego idzie w stan spoczynku. Wtedy, aby obsadzać „swojakami” trzeba mieć uległą, spolegliwą, pełną chętnych do awansu Krajową Radę Sądownictwa. Może właśnie dlatego toczy się dzisiejsza batalia o KRS - pisze sędzia Waldemar
Żurek, rzecznik prasowy Krajowej Rady Sądownictwa.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło: gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (53)

  • AA(2016-06-08 12:27) Zgłoś naruszenie 00

    Niestety, ale poziom artykułu drastycznie zaniżają osobiste wycieczki pod adresem Łukasza Piebiaka. Jakby jakiś "rejonik" tak Panu nawstawiał miałby dyscyplinarkę jak się patrzy...

    Odpowiedz
  • sen(2016-06-07 00:46) Zgłoś naruszenie 20

    Koniec patologii w KRS, SO, SA i SN. Czas to zmienić.

    Odpowiedz
  • nazir(2016-06-06 19:22) Zgłoś naruszenie 30

    Panie Sedzio Zurek... WIec odniose sie do tego ze kazde orzeczenie podlega kontroli intsacyjnej. Teporetycznie oczywiscie. Jak to wyglada w praktyce? Ano przyklad w postepowaniu odwolawczym sedzia uzasadnia : Sad pierwsze instancji postanowil ograniczyc wladze rodzicielska poprzez nadzor kuratora. Z materialu dowodowego nie wynika aby byla taka potrzeba. Ale skoro sad 1 instancji tak zdecydowal to nie bedziemy tego zmieniac" Panie Sedzio to jest z okregu z ktirym jest pan zawodowo zwiazany. Dalej Pan twierdzi ze kontrola miedzyinstancyjna to rzeczywiscie taka kontrola ?

    Odpowiedz
  • a(2016-06-06 17:04) Zgłoś naruszenie 03

    Komentarze są na poziomie. Niestety operuje słowami ubeckie, komunistyczne, co jest porażające. Nie ma czegoś takiego. Są ludzie. Część z nich jest niezależna, a część dostosowująca się do każdej władzy. Kiedyś wszystko co dobre było w Watykanie, potem w Moskwie, teraz znowu w Watykanie. Do tego samego celu dąży PiS. Chce mieć swoich sędziów. Jedyna droga przed klanem sędziowskim, to spokojne trzymanie się razem. PiS temu przeciwdziała wbijając klin. Doskonały komentarz daje zażenowany z 9.24 - ciekawe czy jest prawnikiem? A może tylko historykiem. Do Alois Hudal(2016-06-03 13:23)- punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Ma Pan wiele pozornej racji. Niszcząc SN zniszczy pan też siebie.

    Odpowiedz
  • dezaprobant(2016-06-06 05:58) Zgłoś naruszenie 14

    Państwo Sędziowie!!!! Co Wy za bzdury piszecie o tym "pałacu" czy "Bizancjum"!!!!!! Przecież to woda na młyn takich panów Ziobrów i Jakich oraz paru innych oszołomów. A jak Was już zreformują, to może nie być niczego, bo np.: Państwo już nominacji od "dobrej zmiany" dostać nie musicie. Oj będzie się wtedy działo i będzie wrzask, gdzie KRS, SN, stowarzyszenia sędziowskie itp.!!!!! Znam sądy "pałacowe", jak piszecie, gdzie zap... się nie mniej, niż w rejonach. A te opowieści o nic nierobiących przewodniczących i prezesach, to kompletna, po wielokroć powielana bzdura. Proponuję też poczytać stanowiska odnośnie zmian w przepisach przedstawiane przez prezesów i KRS, wiele tam mądrych stwierdzeń. No ale po co, lepiej pojechać po wszystkich. PS Ale jakby "pałac" zaprosił, to oczywiście byście Państwo się tam chętnie przenieśli...... PS 2 Bardzo mądry artykuł.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Allebanda(2016-06-05 18:58) Zgłoś naruszenie 31

    Sądokracja w pełnej krasie, sędziowie wyrokują , ale nie są wyrocznią. Trzeba z tym układem skończyć , jak najprędzej.

    Odpowiedz
  • Zwróćmy, szanowni, uwagę,(2016-06-04 11:33) Zgłoś naruszenie 2313

    pan sędzia Żurek nim wszedł w polemikę z Dobrowolskim gorączkowo szukał o nim informacji. Było dla niego ważne kim jest Dobrowolski, a nie to co powiedział, a choćby i słusznie. O czym to świadczy, co to za mentalność? Dlaczego Żurek chciał wiedzieć kogo zaczepia? No bo taka jest mentalność ubecka, mafijna! To strach, że wejdzie w konflikt z kimś stojącym wysoko, dobrze umocowanym, z silnymi patronami. A taki konflikt to prosta droga do degradacji. Pan Żurek dobrze wie jakie są stosunki, relacje w palestrze i nie chce się głupio narażać. A że Dobrowolski żadnych patronów nie ma, no to se po nim pojechał i zaliczył też kilka plusów u niemca. Jak kapo.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • MP(2016-06-04 06:41) Zgłoś naruszenie 42

    W tym przerażeniu Pan sędzia proponuje niekonstytucyjne pomysły. Sędzia wybierany przez ludzi, to już lepiej niech ten cały KRS wybierają w czasie wyborów na wójta. Podobnie rączkami rejonków będzie walczył z wpływem. Ludzie, których byt określa świadomość jak Pan sędzia Żurek z tego wirtualnego przerażenia tracą już głowę.

    Odpowiedz
  • Joanna żakowska(2016-06-03 22:31) Zgłoś naruszenie 82

    No nie , nie, nie... Sędziowie jak zwykle o sobie i im ma być dobrze... Gdzie dobro obywateli , uczciwość każdej władzy ? KRS broni bezkarności sędziów a nie niezawisłości.. Kubeł zimnej wody na głowę b. by się przydał.. Jestem za Dobrowolskim bo mówi o konieczności czegoś co jest konieczne w każdym kraju- zaufania do sędziów , prokuratorów , biegłych itp. A tego nie ma ! Dla mnie to ogromne tchórzostwo bycie w tej chwili sędzią...P. Żurek chyba nie wie co mówi ! Proszę oskarżyć p. Dobrowolskiego i zobaczyć ile będzie dowodów na to , że jesteście nieuczciwi a proces to wasze widzimisie...No chyba , że rzeczywiście chce coś ugrać bo nikt nie chce zmian odkąd krwawa komuna nastała...

    Odpowiedz
  • gorszy sort(2016-06-03 20:08) Zgłoś naruszenie 19

    jak pozbawimy władzy pisuary, maliniaka to zrobimy od nowa wszystko

    Odpowiedz
  • Barszczyk nie jest od dywagowania czy SN powinien (2016-06-03 19:32) Zgłoś naruszenie 64

    być i czyj powinien być, czy wolno komukolwiek go zawłaszczać. Nie jest strażnikiem, nie jest obrońcą a w obowiązkach ma tylko stosowanie kodeksów, które są! A fakt, że leci na skargę do niemieckiego propagandzisty określa go jednoznacznie. W związku z powyższym uważam, że "przejmowanie" SN jest uzasadnione, panie Barszczyk.

    Odpowiedz
  • Obserwator(2016-06-03 18:06) Zgłoś naruszenie 81

    W dyskusji pod artykułem widać rozdźwięk jaki istnieje między " wyrobnikami" ( czyt. SSR ) a ich pałacowymi " władcami" ( czyt. KRS, SN ) chociaż przebija się również żal do tych " pałacowych z SA. Generalnie dlaczego w polskim systemie sądowniczym istnieje tyle szczebli kiedy w procedurze jest tylko dwuinstancyjność z ewentualną ingerencją SN ? Jakoś sędzia Żurek nie widzi potrzeby zmiany tego stanu rzeczy. Oznacza to nic innego jak uznanie, że sędziowie SR nie nadają się do rozstrzygania spraw, które, z niewiadomych przyczyn, a tylko za sprawą przepisu postępowania, mogą rozpatrywać sędziowie sądów okręgowych. Czyż są o tyle mądrzejsi ? A może bardziej doświadczeni ? Bardzo też się "prześlizgnął" nad problemem prawa" wrzucanego do sądów do stosowania" przez polityków, którzy później za swoje buble obarczają stosujących je sedziów. Z tej krótkiej dyskusji pod artykułem wyraźnie widać nagłą potrzebę merytorycznej dyskusji w gonie sędziów nad stanem obecnej " sprawiedliwości" w RP. Taka dyskusja powinna być otwartą, z udziałem odpowiedzialnych za ten stan rzeczy posłami, politykami oraz kompetentnymi osobami z MS i zakończyć się budującym kompromisem i wnioskami do pilnej realizacji. Na temat prawa również. Nie jestem sędzią ( dzięki Bogu) i ta moja uwaga wynika z oglądu zewnętrznego.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • StAAbrA(2016-06-03 15:41) Zgłoś naruszenie 611

    Spokooko ! Przekręciarze i Sprzedawczyki chcą tylko odfajkować "reformę sądownictwa" - wymieniając parazoll starych złodziei z POnńskich OdKODów na swoją kryszę - a okradać państwo i społeczeństwo będzie można PO staremu .

    Odpowiedz
  • Misiek(2016-06-03 14:06) Zgłoś naruszenie 236

    Starałem się przeczytać artykuł bardzo dokładnie i nie znalazłem nic o postępowaniach dyscyplinarnych oraz karnych prowadzonych wobec sędziów. Może rzecznik o nich zapomniał. Postępowania dyscyplinarne prowadzone są tak długo, aż się przedawnią. Sędzia z Poznania , która zasądziła alimenty w wysokości 100 tys. została przeniesiona do Rzeszowa, następnie przeniesiona w stan spoczynku. Nie można zakończyć procesu prezesa Sądu Rejonowego w Zwoleniu oskarżonego o molestowanie. Znana przed laty sprawa sędziego W. z Torunia. Sąd Najwyższy w Polce liczy ponad 100 sędziów, Sad Najwyższy w USA aż 9 sędziów.To są poważne zarzuty zwykłych obywateli wobec środowiska sędziowskiego i pan rzecznik o nich także milczy.

    Odpowiedz
  • Alois Hudal(2016-06-03 13:23) Zgłoś naruszenie 283

    Moim zdaniem głębokiej reformy wymaga Sąd Najwyższy. Nie powinno dochodzić do sytuacji, że któryś z sędziów orzeka w nim po 30-35 lat, jak to ma miejsce obecnie w wypadku co najmniej kilkunastu sędziów. Oznacza to bowiem, że całe życie zawodowe sędzia spędza w Sądzie Najwyższym ( sic ! ). Optymalna byłaby jedna 10-12 letnia kadencja, a potem stan spoczynku albo sąd apelacyjny i powrót do realnej praktyki sądowej. Poza tym, sędziowie SN to jedyna grupa zawodowa, która konsekwentnie lobbowała o przedłużenie możliwości pracy do 75 roku życia, w sytuacji gdy większość grup zawodowych toczy desperacką walkę o obniżenie wieku emerytalnego. To doskonale obrazuje, jaką "ciężką" mają pracę. Niestety, słaby poziom dużej części orzeczeń ( zwłaszcza w izbie cywilnej, gdzie jest najwięcej zasiedziałych sędziów ) oraz wręcz tragikomiczny poziom postanowień w przedmiocie odmowy przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania, w mojej ocenie wskazują, że jednak prawa biologii ( w tym starzenie się ) dotyczy także sędziów SN. Mityczne "doświadczenie życiowe" ubytku sił witalnych nie zrównoważy. P.S. co by o obecnej aktywności Pana Piebiaka nie powiedzieć, sędzią jest znakomitym - wiem z autopsji.

    Odpowiedz
  • sceptyk(2016-06-03 12:28) Zgłoś naruszenie 286

    Co do roboty przez Sąd Najwyższy polecam rozmowę jednego z sędziów (przewodniczącego wydziału) z drugim reprezentującym stronę o tym jak napisać kasację. Bardzo pouczające.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Dean35(2016-06-03 12:16) Zgłoś naruszenie 2229

    Gratuluję, wreszcie w jednym artykule odpowiedzi na wszystkie zarzuty kierowane przeciwko sądom i sędziom. Polecam wszystkim wnikliwą lekturę, a w szczególności tym, którzy "łykają" argumenty populistów będących u władzy.

    Odpowiedz
  • feytu(2016-06-03 12:15) Zgłoś naruszenie 43

    Po spełnieniu rygorystycznych wymagań wybraniu spośród aktualnych sędziów, przyszli sędziowie TK powinni trafiać do PULI Z KTÓREJ POWINNI BYĆ LOSOWANI. Żeby trafić do puli nie trzeba by było w ogóle sejmu i głosowania, tylko spełnienie formalnych przesłanek czyli 20 letnia praktyka sędziowska, chęć bycia sędzią TK i zdany specjalny egzamin sprawdzający znajomość tematów poruszanych w TK. Skończyłyby się polityczne przepychanki. Kadencja powinna być krótka.

    Odpowiedz
  • tros(2016-06-03 10:11) Zgłoś naruszenie 4810

    szanowny Panie ,a gdzie był Pana głos,kiedy to TK wdeptał w ziemię awanse poziome zaś sędziom nominowanym przez ś.p prezydenta Kaczyńskiego zabroniono nawet posługiwać się tytułem

    Odpowiedz