statystyki

Jak przetrwać nagłą kontrolę organu antymonopolowego

autor: Olga Stefanowicz05.06.2016, 08:00
Kontrola skarbowa

Polskie spółki dotknęły sankcje finansowe za utrudnianie czynności kontrolnych.źródło: ShutterStock

Warto przygotować pracowników i zarząd na możliwość niespodziewanej wizyty UOKiK. Powinni oni wiedzieć, jakich zachowań unikać, a na jakie zwrócić szczególną uwagę.

Nakładając na prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) obowiązek pieczy nad prawidłowym funkcjonowaniem konkurencji, ustawodawca świadomie wyposażył ten organ antymonopolowy w instrumenty prawne w postaci niezapowiedzianej kontroli i przeszukania oraz nadał mu daleko idące uprawnienia. Szeroki zakres uprawnień do pozyskiwania dowodów przez prezesa UOKiK – z uwagi na sekretny charakter zmów pomiędzy przedsiębiorcami – stanowi niewątpliwie formę przeciwwagi dla coraz to nowych form niedozwolonej koordynacji zachowań rynkowych.

W efekcie okres kontroli to niewątpliwie moment intensywnej ingerencji w swobodę działalności gospodarczej. Oprócz możliwych niedogodności następujących post factum, jednym z największych ryzyk dla przedsiębiorcy w trakcie samej kontroli jest naruszenie przepisów proceduralnych. Może ono skutkować sankcjami za brak współdziałania, a nawet z tytułu nieświadomego utrudniania kontroli.

Warto więc przygotować pracowników i zarząd na możliwość niespodziewanej wizyty UOKiK, tak by wiedzieć, jakich zachowań unikać, a na jakie zwrócić szczególną uwagę. [ramka 1]

Uprawnienia dochodzeniowe prezesa UOKiK


Pozostało jeszcze 91% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane