statystyki

Jak przetrwać nagłą kontrolę organu antymonopolowego

autor: Olga Stefanowicz05.06.2016, 08:00
Kontrola skarbowa

Polskie spółki dotknęły sankcje finansowe za utrudnianie czynności kontrolnych.źródło: ShutterStock

Warto przygotować pracowników i zarząd na możliwość niespodziewanej wizyty UOKiK. Powinni oni wiedzieć, jakich zachowań unikać, a na jakie zwrócić szczególną uwagę.

Nakładając na prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) obowiązek pieczy nad prawidłowym funkcjonowaniem konkurencji, ustawodawca świadomie wyposażył ten organ antymonopolowy w instrumenty prawne w postaci niezapowiedzianej kontroli i przeszukania oraz nadał mu daleko idące uprawnienia. Szeroki zakres uprawnień do pozyskiwania dowodów przez prezesa UOKiK – z uwagi na sekretny charakter zmów pomiędzy przedsiębiorcami – stanowi niewątpliwie formę przeciwwagi dla coraz to nowych form niedozwolonej koordynacji zachowań rynkowych.

W efekcie okres kontroli to niewątpliwie moment intensywnej ingerencji w swobodę działalności gospodarczej. Oprócz możliwych niedogodności następujących post factum, jednym z największych ryzyk dla przedsiębiorcy w trakcie samej kontroli jest naruszenie przepisów proceduralnych. Może ono skutkować sankcjami za brak współdziałania, a nawet z tytułu nieświadomego utrudniania kontroli.

Warto więc przygotować pracowników i zarząd na możliwość niespodziewanej wizyty UOKiK, tak by wiedzieć, jakich zachowań unikać, a na jakie zwrócić szczególną uwagę. [ramka 1]

Uprawnienia dochodzeniowe prezesa UOKiK


Pozostało 91% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane