statystyki

Szkoła jest administratorem danych osobowych. Nie może przekazywać wszystkich informacji [WYWIAD]

autor: Artur Radwan08.06.2016, 07:19; Aktualizacja: 08.06.2016, 09:05
dr Edyta Bielak-Jomaa, GIODO

Dr Edyta Bielak-Jomaa, generalny inspektor ochrony danych osobowychźródło: Materiały Prasowe

- Sankcje w postaci kary grzywny albo kary ograniczenia bądź pozbawienia wolności mogą być nałożone na dyrektora szkoły w przypadku nieodpowiedniego zabezpieczenia danych osobowych - mówi w wywiadzie dla DGP Dr Edyta Bielak-Jomaa, generalny inspektor ochrony danych osobowych.

Czy GIODO często interweniuje w placówkach oświatowych w sprawie nieprzestrzegania przepisów dotyczących ochrony danych osobowych?

Liczba wpływających do GIODO skarg na podmioty z sektora oświaty od kilku lat utrzymuje się na podobnym poziomie – kilkudziesięciu rocznie. Ich zakres tematyczny jest dość różnorodny, ale często zdarzają się zastrzeżenia dotyczące niewłaściwego zabezpieczenia danych osobowych, ich udostępnienia osobom nieupoważnionym czy bezprawnego upubliczniania.

Jedna z ostatnio prowadzonych przez Państwa spraw też dotyczyła udostępnienia przez dyrektora szkoły danych osobowych ucznia i jego rodziców wizytatorowi z kuratorium oświaty. Jakie konkretnie dane zostały udostępnione?

Sprawa, o którą Pan pyta była dość skomplikowana i wielowątkowa. Chodziło bowiem o przekazanie danych osobowych ucznia i jego rodziców, takich m.in., jak imiona i nazwisko, adres zamieszkania, data urodzenia dziecka, miejsce pracy jednego z rodziców czy informacja o jego leczeniu w szpitalu, wizytatorowi z kuratorium oświaty oraz Zespołowi Interdyscyplinarnemu do spraw przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Szkoła bez podstawy prawnej udostępniła wizytatorowi także dane dotyczące ojca dziecka związane z jego przebywaniem na zwolnieniu lekarskim wydanym przez lekarza psychiatrę.


Pozostało 89% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane