statystyki

Zniknie wydział karny w największym sądzie w Polsce

autor: Małgorzata Kryszkiewicz20.02.2019, 07:42; Aktualizacja: 20.02.2019, 09:46
DGP zapytał ministerstwo, co przesądziło o zniesieniu najsprawniej działającego pierwszoinstancyjnego wydziału karnego największego sądu okręgowego w Polsce. Nadal czekamy na odpowiedź.

DGP zapytał ministerstwo, co przesądziło o zniesieniu najsprawniej działającego pierwszoinstancyjnego wydziału karnego największego sądu okręgowego w Polsce. Nadal czekamy na odpowiedź.źródło: ShutterStock

Od 1 marca br. z Sądu Okręgowego w Warszawie zniknąć miałby XII wydział karny, czyli jeden z najlepszych.

Ministerstwo Sprawiedliwości swoje plany uzasadnia potrzebą racjonalnej organizacji sądownictwa, „w celu zagwarantowania realizacji prawa obywatela do rozpoznania sprawy w rozsądnym terminie”. Czytając to uzasadnienie, sędziowie łapią się za głowę i przytaczają statystyki, z których wynika, że mający być zlikwidowany wydział jest najlepszy, jeżeli chodzi o pokrycie wpływu, spośród wszystkich trzech pierwszoinstancyjnych wydziałów karnych warszawskiego SO.

Resort sprawiedliwości przemeblowania w pionie karnym SO w Warszawie próbuje dokonać już po raz drugi. Projekt mający to na celu pojawił się bowiem po raz pierwszy w drugiej połowie grudnia zeszłego roku. Jak wówczas informował DGP, sędziowie orzekający w XII wydziale karnym podkreślali, że nie ma żadnych racjonalnych powodów do jego likwidacji. Teraz argumenty te podtrzymują.


Pozostało jeszcze 68% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane