statystyki

Rewolucja w systemie ochrony danych osobowych. Co się zmieni?

27.05.2016, 18:00
Zmiany są rewolucyjne: z jednej strony przyznają osobom fizycznym nieznane wcześniej uprawnienia, zwiększając ich ochronę, z drugiej – nakładają na przedsiębiorców i administrację publiczną zupełnie nowe obowiązki, do realizacji których już teraz należy się przygotowywać

Zmiany są rewolucyjne: z jednej strony przyznają osobom fizycznym nieznane wcześniej uprawnienia, zwiększając ich ochronę, z drugiej – nakładają na przedsiębiorców i administrację publiczną zupełnie nowe obowiązki, do realizacji których już teraz należy się przygotowywaćźródło: ShutterStock

Nowe rozporządzenie UE o ochronie danych osobowych gruntownie reformuje unijne i krajowe przepisy. Koncentruje się na lepszej ochronie prywatności osób, poprawie bezpieczeństwa, nakłada dodatkowe obowiązki na przedsiębiorców.

4 maja 2016 r. w Dzienniku Urzędowym UE L 119 opublikowano rozporządzenie Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych).

Rozporządzenie weszło w życie 20. dnia po publikacji w Dzienniku Urzędowym UE, tj. 24 maja 2016 r., a od 25 maja 2018 r. będzie bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej.

Tego samego dnia, 25 maja 2018 r., po ponad 20 latach obowiązywania, uchylona zostanie dyrektywa 95/46/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 24 października 1995 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w zakresie przetwarzania danych osobowych i swobodnego przepływu tych danych (Dz. Urz UE z 1995 r. L 281 s. 31).

Zmiany są rewolucyjne: z jednej strony przyznają osobom fizycznym nieznane wcześniej uprawnienia, zwiększając ich ochronę, z drugiej – nakładają na przedsiębiorców i administrację publiczną zupełnie nowe obowiązki, do realizacji których już teraz należy się przygotowywać. Zdecydowanie zaostrzają też system sankcji za nieprzestrzeganie norm dotyczących ochrony danych osobowych – kary będą nie tylko wysokie (wielomilionowe), ale również łatwiej będzie je nałożyć. Co więcej: nowe przepisy będą miały zastosowanie do firm również spoza UE, na przykład jeżeli przetwarzają dane mieszkańców UE, w celu świadczenia im usług, chociażby nieodpłatnie (portale społecznościowe etc.). Skala zmian jest tak duża, że wymagać będzie od znacznej części przedsiębiorców wdrożenia zupełnie nowych narzędzi i modyfikacji systemów informatycznych.

WAŻNE

Za dwa lata dane osobowe będą jednakowo chronione we wszystkich państwach UE. Nowe rozporządzenie będzie obowiązywać wprost, bez konieczności krajowej implementacji.


Pozostało jeszcze 96% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Gorszy sort(2016-05-27 19:36) Zgłoś naruszenie 40

    Jak to się ma z ustawą antyterrorystyczną i rejestracją kart pre-paid? Byle szmaciarz w kiosku ruchu bedzie sprawdzał i spisywał dane z do.

    Odpowiedz
  • płaszczak(2016-05-27 20:34) Zgłoś naruszenie 10

    Ale jaja będą w naszym Sejmie. Znowu ustawa będzie niezgodna z unijną.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane