statystyki

RPO sprawdza, jak się trzyma wolność słowa w urzędach

autor: Małgorzata Kryszkiewicz19.05.2016, 07:50; Aktualizacja: 19.05.2016, 09:28

Czy istnieją wewnętrzne zasady dotyczące kontaktowania się pracowników z mediami, a jeśli tak, to jakie? I czy uwzględniają one standardy dotyczące wolności wyrażania poglądów wynikające z orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka?

M.in. takie pytania skierował do siedmiu służb oraz instytucji państwowych rzecznik praw obywatelskich. Wśród przepytywanych są m.in. Sąd Najwyższy oraz Trybunał Konstytucyjny.

Podjęte przez dr. Adama Bodnara działania mają związek z głośną sprawą dr. hab. Karola Zaradkiewicza, dyrektora zespołu orzecznictwa i studiów biura Trybunału Konstytucyjnego, na którego prezes TK nałożył zakaz wypowiadania się w mediach publicznych i poprosił o ustąpienie z zajmowanego stanowiska. Miało to związek z prezentowaniem przez Zaradkiewicza w mediach własnych poglądów m.in. na temat statusu orzeczeń TK. Z prośbą o sprawdzenie, czy takie działania prezesa TK są zgodne ze standardami wynikającymi z konstytucji, ustaw oraz Europejskiej Konwencji Praw Człowieka zwrócili się do rzecznika posłowie PiS.


Pozostało 42% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Inspektor Pracy(2016-05-19 12:13) Zgłoś naruszenie 140

    Zarąbisty ten RPO .. drzazgę widzi a belki ni cholery....Władze ustawodawcze Polskie ZALEGALIZOWAŁY prawnie NIEWOLNICTWO co zostało ogłoszone w ustawie KODEKS PRACY w artykule : ---Art. 151. (ze znaczkiem5) ---§ 1. Pracodawca może zobowiązać pracownika do pozostawania poza normalnymi godzinami pracy w gotowości do wykonywania pracy wynikającej z umowy o pracę w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym przez pracodawcę (dyżur). ...(np w domu) § 2. Czasu dyżuru nie wlicza się do czasu pracy, jeżeli podczas dyżuru pracownik nie wykonywał pracy. § 3. Za czas dyżuru, z pełnionego w domu nie przysługuje czas wolny - --BRAWOO!!! BRAWO SEJM -BRAWO Rząd Już w tej chwili to kwitnie w nadmiarze. W zakładach Ruchu Ciągłego ,w pogotowiach ratunkowych ,w placówkach służby zdrowia-- wsród Ekip Operacyjnych ---po co zatrudniać właściwą ilość pracowników skoro można jak wyżej ----/da się ,da a Oni Prezesi maja taką POnadkominową Gaże!!! Kiedy zwróciłem się z tym tematem poniżej do MPiPS powiedzieli to jest marginalna sprawa. Kiedy do RPO ależ to sporadyczne, kiedy do Posła PIS –no coż prawo konkurencji to narzuca ,do Posłów PO już się nie zwracałem ,bez wiary. Nie ma w tej chwili firmy aby tego nie nadużywała. Polacy z przymusu niewolniczo ekonomicznego nie mogą nic zaplanować,zorganizować ,wyjechać --mają służyć Panu alboooooo won.

    Odpowiedz
  • Inspektor Pracy(2016-05-19 12:21) Zgłoś naruszenie 10

    ...Zarąbisty ten RPO .. drzazgę widzi a belki ni cholery....Władze ustawodawcze Polskie ZALEGALIZOWAŁY prawnie NIEWOLNICTWO co zostało ogłoszone w ustawie KODEKS PRACY w artykule : ---Art. 151. (ze znaczkiem5) ---§ 1. Pracodawca może zobowiązać pracownika do pozostawania poza normalnymi godzinami pracy w gotowości do wykonywania pracy wynikającej z umowy o pracę w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym przez pracodawcę (dyżur). ...(np w domu) § 2. Czasu dyżuru nie wlicza się do czasu pracy, jeżeli podczas dyżuru pracownik nie wykonywał pracy. § 3. Za czas dyżuru, z pełnionego w domu nie przysługuje czas wolny - --BRAWOO!!! BRAWO SEJM -BRAWO Rząd Już w tej chwili to kwitnie w nadmiarze. W zakładach Ruchu Ciągłego ,w pogotowiach ratunkowych ,w placówkach służby zdrowia-- wsród Ekip Operacyjnych ---po co zatrudniać właściwą ilość pracowników skoro można jak wyżej ----/da się ,da a Oni Prezesi maja taką POnadkominową Gaże!!! Kiedy zwróciłem się z tym tematem poniżej do MPiPS powiedzieli to jest marginalna sprawa. Kiedy do RPO ależ to sporadyczne, kiedy do Posła PIS –no coż prawo konkurencji to narzuca ,do Posłów PO już się nie zwracałem ,bez wiary. Nie ma w tej chwili firmy aby tego nie nadużywała. Polacy z przymusu niewolniczo ekonomicznego nie mogą nic zaplanować,zorganizować ,wyjechać --mają służyć Panu alboooooo won.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane