statystyki

Rewolucyjne zmiany w ewidencji przedsiębiorców

autor: Patryk Słowik19.05.2016, 07:41; Aktualizacja: 19.05.2016, 09:46
Zmiana ma przeciwdziałać patologiom polegającym na rejestrowaniu działalności na nieprawdziwe adresy. Robi tak wielu oszustów.

Zmiana ma przeciwdziałać patologiom polegającym na rejestrowaniu działalności na nieprawdziwe adresy. Robi tak wielu oszustów.źródło: ShutterStock

Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej jest zupełnie niewydolna. W obecnym kształcie stanowi problem i dla przedsiębiorców, i dla urzędników. Jest jednak szalenie potrzebna, gdyż obowiązujący do połowy 2011 r. system gminnych rejestrów był jeszcze gorszy.

Dlatego we wrześniu 2015 r. posłowie uchwalili nowelizację ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. z 2015 r. poz. 1893). I tak jak w mediach słowo „rewolucja” jest nadużywane, tak w tym przypadku idealnie pasuje do zmian, które zaczynają obowiązywać właśnie dziś.

● Wymóg posiadania tytułu prawnego do nieruchomości

Nowo dodany art. 16a stanowi, że przedsiębiorca jest zobowiązany posiadać tytuł prawny (rozumiany szeroko – więc wystarczająca będzie choćby umowa najmu) do nieruchomości, których adresy podlegają wpisowi do CEIDG. Jednocześnie postanowiono, że rejestrujący działalność nie musi odpowiedniego dokumentu dołączyć do zgłoszenia, lecz przedstawić go na żądanie urzędnika. Jeśli nie spełni tego wymogu, biznes zostanie wykreślony z ewidencji.


Pozostało jeszcze 73% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane