Informacja poufna: Kto grał prezydentowi na harfie

autor: Ewa Ivanova17.05.2016, 07:22; Aktualizacja: 17.05.2016, 08:45
sąd, prawo, pieniądze, koszty sądowe

Po wniesieniu skargi na bezczynność udostępniono cztery umowy na sporządzenie analizźródło: ShutterStock

Nie tylko recitale na harfie podczas wizyty króla Belgii, tłumaczenia czy usługi fotograficzne. Kancelaria Prezydenta zamawiała też portret Lecha Kaczyńskiego (olejny za 2800 zł) czy kamienną płytę z inskrypcją „Prezydent Lech Kaczyński” (za 3297 zł). Informacje te można znaleźć w wykazie umów cywilnoprawnych (o dzieło i zleceń), jakie zawarła Kancelaria Prezydenta od sierpnia 2015 r. Zestawienie opracowali wolontariusze Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska na podstawie udostępnionych przez urzędników umów.

Jak wynika z tej listy, kancelaria zlecała też sporządzanie pism interwencyjnych i udzielanie merytorycznych odpowiedzi. Wiele umów zawierano także na obsługę interesantów i przygotowywanie projektów pism w ramach usług Biura Informacji i Pomocy Prawnej. 5 tys. zł zapłacono za analizę legislacyjną do kredytów indeksowanych i denominowanych w innej walucie; 10 tys. zł za doradztwo z zakresu prawa karnego i tyle samo z zakresu prawa cywilnego. Zlecano także m.in. dostarczenie materiałów do wystąpień prezydenta RP w czasie wizyt zagranicznych oraz opracowanie tez do wystąpień medialnych jednego z sekretarzy stanu (za 12 tys. zł).

Rejestr nie jest jednak pełny, bo udostępnione skany nie zawierały nazwisk zleceniobiorców: osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i niepełniących funkcji publicznych. Kancelaria Prezydenta RP wydała decyzję administracyjną o odmowie udostępnienia tych danych. Sieć poskarżyła się na tę decyzję do sądu administracyjnego i czeka na rozstrzygnięcie. Przystąpiła też do podobnej sprawy ze skargi młodego blogera Karola Breguły, któremu odmówiono udostępnienia rejestru umów kancelarii prezydenta Komorowskiego w zakresie personaliów kontrahentów.


Pozostało 46% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane