statystyki

Iustitia: Prezydent nie może wybierać sędziów

autor: Małgorzata Kryszkiewicz16.05.2016, 07:43; Aktualizacja: 16.05.2016, 09:25
sędzia

Sędziowie krytykują też skrócenie kadencji obecnych członków KRSźródło: ShutterStock

Konstytucja daje głowie państwa prawo do powoływania na stanowisko sędziowskie osoby wskazanej przez Krajową Radę Sądownictwa. Prezydent nie może jednak dokonywać swobodnego wyboru – stwierdza Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia” w opinii do projektu nowelizacji ustawy o KRS (Dz.U. z 2011 r. nr 126, poz. 714 ze zm.).

Polecany produkt: Pieniądze na start i rozwój firmy >>>

Jedną z propozycji jest to, aby rada przedstawiała prezydentowi co najmniej dwóch kandydatów. Dzięki temu głowa państwa miałaby większy wpływ na to, kto zostanie sędzią. Stowarzyszenie uważa, że zapis taki poszerzałby konstytucyjne prerogatywy prezydenta, a to budzi zastrzeżenia. Trybunał Konstytucyjny jasno stwierdził bowiem, że „prezydent nie może dokonywać czynności składających się na wykonywanie kompetencji opiniowania kandydatów do pełnienia urzędu sędziowskiego przyznanej radzie”. Z drugiej strony TK podkreślił, że tak samo KRS nie może samodzielnie powołać sędziego, „są to bowiem różne akty, będące wykonaniem odmiennych kompetencji” (sygn. akt Kpt 1/08).


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • cogito(2016-05-16 10:45) Zgłoś naruszenie 86

  Jeżeli opinia KRS dot. powoływania sędziów ma być dla Prezydenta wiążąca, to w istocie nie jest opinią (stanowiskiem, poglądem, zdaniem) tylko decyzją. Po co udawać, że to Prezydent powołuje sędziów, skoro nie ma w tej sprawie nic do powiedzenia?

  Odpowiedz
 • r(2016-05-16 09:36) Zgłoś naruszenie 68

  Skoro Prezydent powołuje, to może też nie powołać. Gdyby nie mia nic do powiedzenia tylko mechanicznie powoływał to co przedstawia mu rada, to by oznaczało, że jego funkcja na tym polu jest zbędna, a sędziowie wskazani przez radę nie mają demokratycznej legitymacji do sprawowania urzędu.

  Odpowiedz
 • Odpowiedź (2016-05-16 09:23) Zgłoś naruszenie 57

  Prezydent nie musi tez powoływać!

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • floyd(2016-05-17 07:57) Zgłoś naruszenie 10

  Najlepiej by się sami wybierali jak dotychczas.

  Odpowiedz
 • zzzz(2016-05-17 09:21) Zgłoś naruszenie 10

  Nie musi też zarządzać przeprowadzenia wyborów czy zwołania 1szego posiedzenia sejmu. A co! Gdyby tylko mechanicznie zarządzał przeprowadzenie wyborów to jego prerogatywa na tym polu jest zbędna. Pewnie za 3 lata z hakiem będzie taki precedens. :D

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane