statystyki

SN: Jednodniowe delegacje sędziów nie wpływają na wyrok

autor: Małgorzata Kryszkiewicz18.05.2016, 07:23; Aktualizacja: 18.05.2016, 09:12
Jak zauważył Antoni Górski, nikt nie ma prawa podważać sposobu, w jaki sędzia przygotowuje się do orzekania, ile czasu na to poświęca i kiedy

Jak zauważył Antoni Górski, nikt nie ma prawa podważać sposobu, w jaki sędzia przygotowuje się do orzekania, ile czasu na to poświęca i kiedyźródło: ShutterStock

Nie można mówić o nieważności postępowania tylko z tego powodu, że sędzia został oddelegowany do danego sądu jedynie na dzień rozprawy i dzień wydania orzeczenia. Tak uznał wczoraj Sąd Najwyższy.

Wątpliwości pojawiły się przy rozpatrywaniu przez SN kasacji. Skarżący wskazywali, iż w składzie sądu apelacyjnego, który wydał wyrok, uczestniczył sędzia sądu okręgowego oddelegowany przez prezesa SA do orzekania w wyższej instancji. Były to dwie jednodniowe delegacje – najpierw w celu przeprowadzenia rozprawy, a dwa tygodnie później dla wydania orzeczenia. Strona, która wniosła kasację, uznała, że doszło do nieważności postępowania, gdyż skład sądu był sprzeczny z przepisami (art. 379 pkt 4 k.p.c.). Sędzia delegowany na tak krótkie okresy nie miał bowiem realnej możliwości zapoznania się z ogromem materiału dowodowego.

Wczoraj powiększony skład SN rozwiał jednak te wątpliwości i uznał, że tzw. punktowe delegacje nie przesądzają o tym, że skład orzekający jest obsadzony nieprawidłowo.


Pozostało jeszcze 34% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • buderus(2016-05-18 11:32) Zgłoś naruszenie 61

    To najlepiej nich jeszcze SN orzeknie, że obywatele mają OBOWIĄZEK mieć zaufanie do sądów i sędziów. Trzecia władzo sama nawet nie wiesz jak bardzo oddalasz się od zwykłych obywateli. Nie dziwcie się potem, że społeczeństwo daje wsparcie obecnemu rządowi do radykalnych zmian w sądownictwie.

    Odpowiedz
  • prawnik - Szczecin(2016-06-23 08:13) Zgłoś naruszenie 10

    Do @Buderus - A może tak warto zamilknąć, niż wylewać swoje żale na publicznym forum? Zamiast krytykować i obrażać się na świat, w tym na sądy, pomyśl i zaproponuj coś, co w Twojej ocenie, jest naprawdę warte zmian. Nie wystarczy wyrażać żali i pretensji. Takie roszczeniowe postawy raczej świadczą o zaburzeniach.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane