statystyki

W lipcu na naszych granicach pojawią się schengenbusy

autor: Maciej Miłosz12.05.2016, 07:59; Aktualizacja: 12.05.2016, 08:50
Polska granica

Tymczasowa kontrola przy wjeździe do Polski na granicach lądowych z naszymi sąsiadami z UE (Niemcy, Czechy, Słowacja i Litwa) wróci od 4 lipca i potrwa do 2 sierpnia chrupka / Shutterstock.comźródło: ShutterStock

Po raz trzeci w ciągu pięciu lat przywracamy częściową kontrolę. Podróżni nie powinni tego odczuć. Tymczasowa kontrola przy wjeździe do Polski na granicach lądowych z naszymi sąsiadami z UE (Niemcy, Czechy, Słowacja i Litwa) wróci od 4 lipca i potrwa do 2 sierpnia.

Tak przynajmniej przewiduje projekt rozporządzenia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (wcześniej minister Mariusz Błaszczak podawał, że będzie to od 2 do 31 lipca). „Jest to związane ze zbliżającymi się Światowymi Dniami Młodzieży i szczytem NATO. Kontrole będą odbywały się w oparciu o mobilne punkty kontroli granicznej, tzw. schengenbusy, i nie będą uciążliwe dla obywateli” – poinformowali nas urzędnicy ministerstwa.

Schengenbusy to pojazdy wyposażone w komputery mające dostęp do takich samych baz danych, jak tradycyjne przejścia graniczne. To pozwala na weryfikację dokumentów. – Przywrócenie kontroli granic nie oznacza, że nagle uruchomimy stare przejścia graniczne. Będziemy przeprowadzać kontrole w oparciu o punkty mobilne – wyjaśnia st. chor. Agnieszka Golias, rzecznik komendanta głównego Straży Granicznej. Pomogą w tym m.in. przenośne terminale, przypominające nieco duże tablety. Zainstalowane w autach będą także służyć weryfikacji dokumentów. Rozporządzenie zakłada, że zakres kontroli będzie odpowiedni do stopnia zagrożenia – w praktyce oznacza to wyrywkowe kontrole. W projekcie rozporządzenia zakłada się, że dotknie to kilkudziesięciu tysięcy osób.


Pozostało jeszcze 49% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane