Rząd tnie przywileje rowerzystów: Będzie karta rowerowa i zakaz wyprzedzania z prawej strony?

autor: Tomasz Żółciak05.05.2016, 07:50; Aktualizacja: 06.05.2016, 13:18
Rowerzyści uczestniczą już w 15 proc. wypadków drogowych

Rowerzyści uczestniczą już w 15 proc. wypadków drogowychźródło: ShutterStock

W ostatnich latach kierowcy jednośladów mogli liczyć głównie na nowe przywileje. Teraz to nastawienie się zmienia. Temat uprawnień rowerzystów oraz ich zachowań na drodze i chodnikach od lat budzi ogromne emocje. Niewykluczone, że już niedługo rząd wprowadzi istotne zmiany w prawie, które dotkną użytkowników jednośladów. Dlatego tym zagadnieniem rozpoczynamy cykl DGP poświęcony bezpieczeństwu w ruchu drogowym.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (87)

  • Adam(2016-05-12 13:20) Zgłoś naruszenie 00

    Najwyższy czas aby mieli światła na swoich pojazdach (tak jak wszyscy użytkownicy dróg ) z pewnością przyczyni się to do bezpieczeństwa na drodze kiedy będą widoczni a nie ja duchy szwendają się po drogach i ulicach !!

    Odpowiedz
  • EW kierowca(2016-05-11 10:29) Zgłoś naruszenie 00

    Póki nie ma drogi dla rowerów, rowerzysta powinien korzystać z chodnika. Pieszych czasem nie ma wcale, szczególnie na obrzeżach miast, wsi itp. a na ulicy są bezbronni...

    Odpowiedz
  • Maniek(2016-05-07 07:45) Zgłoś naruszenie 00

    tacy ci rowerzyści nie dobrzy a jak samochodem wyprzedza 2 cmm od kierownicy roweru nie raz wiecej niż 60 km/h to jest ok :-)

    Odpowiedz
  • Polska kraj dla dających społeczeństwo.(2016-05-06 21:40) Zgłoś naruszenie 10

    Jak tak dalej pójdzie w tym kierunku to ludzie z domu nie będą wychodzić , niedługo polskie społeczeństwo będzie tak zniewolenie ze zostanie tylko praca na polu bawełny i miska ryżu.

    Odpowiedz
  • w kur wion (2016-05-06 21:33) Zgłoś naruszenie 10

    Czekam teraz na p_osła który ma na boku rodzinna firmę produkująca kamizelki odblaskowe oraz kaski rowerowe. By niby dziurę budżetowa zmniejszyć a jeśli OC to i tablice rejestracyjne bo przecież ktoś może jechał pożyczonym rowerze . A żeby straż miejska miała co robić to ustalanie granicy prędkości dla rowerzysty tez niech uchwala.

    Odpowiedz
  • jan(2016-05-06 15:30) Zgłoś naruszenie 00

    niech sie lepiej wezma za smobójcow na motocyklach przeciez to ludzie bez wyobrazni oni powinni miec ograniczenie na wszystkich drogach do 60km/h ile nieszczesc w rodzinach ktorzy stracili syna co dopiero wyszedł z domowego gniazda nie znam statystyk ale chyba jest gorzej niz z rowerzystami

    Odpowiedz
  • Pepa(2016-05-06 14:05) Zgłoś naruszenie 20

    Bardzo proszę o wytyczne, co miałby zrobić korzystający z roweru miejskiego (niech będzie - cudzoziemiec). Kask? OC? Karta rowerowa? Ogólnie - zabawne te pomysły :)

    Odpowiedz
  • Skąd oni biorą tych biegłych?(2016-05-06 12:40) Zgłoś naruszenie 20

    Wyprzedzanie pojazdów skręcających w prawo z prawej strony nigdy nie było i nie jest dozwolone. Szokujące, że Wojciech Pasieczny, czyli "były policjant i biegły sądowy z zakresu rekonstrukcji wypadków" nie zdaje sobie z tego sprawy.

    Odpowiedz
  • Jk(2016-05-06 12:20) Zgłoś naruszenie 11

    Jedyna na prawdę potrzebna zmiana to właśnie ten przepis zabraniający wjeżdżania bezpośrednio pod jadący pojazd (niektórzy to robią...). Zagrożenie przede wszystkim dla rowerzysty, a samochód nie zawsze jest w stanie się zatrzymać, tym bardziej że połowa tych przejazdów jest beznadziejnie oznakowana.

    Odpowiedz
  • EU(2016-05-06 11:55) Zgłoś naruszenie 00

    To jest dobry pomysł ,ale groźniejsi są motocykliści ,którzy w mieście jeżdżą 100 km/h i policja nie ma na nich rady. Wczoraj ominął mnie motocyklista na przejściu dla pieszych z lewej strony (łukiem) ,gdybym szedł szybciej nie było by tego wpisu. Kierowcy , którzy zatrzymali się na przejściu pukali się w głowy ,widząc to zajście. Na wczoraj udało mi się ,ale nie znam dnia ani godziny ,kiedy jakiś szaleniec na motocyklu zakończy mój żywot na tym padole łez. .

    Odpowiedz
  • rowerzysci piraci(2016-05-06 11:53) Zgłoś naruszenie 00

    W duzych miastach na pustych chodnikach ( sa takie miejsca) lepiej zeby rowerzysta jechal chodnikiem niz tarasowal i spowalnial przejazd samochodów po ulicy, rowerzysta na chodniku powinien przestrzegac takich zasad jak:pierwszenstwo ma zawsze pieszy, nie wolno pieszego zganiac z chodnika, a raczej powinno sie go mijac schodzac z roweru itd. itp. Druga sprawa to brawurowe przejazdy rowerzystow po pasach ( tam gdzie nie ma swiatel) to jest masakra, kierowca samochodu nie jest w stanie zauwazyc rowerzysty i moze dojsc do tragedii. Generalnie rowerzysci powinni jezdzic WOLNIEJ!!!

    Odpowiedz
  • Histeryk(2016-05-06 10:58) Zgłoś naruszenie 00

    Od dlugiego czasu jestem rowerzystą, od niedawna kierowcą. Zawsze w jednym i w drugim przypadku staram się jeździć zgodnie z przepisami. I muszę powiedzieć, że od dawna nie mogę zrozumieć czemu ROWERZYŚCI nie jeżdżą ścieżką rowerową tylko drogą mimo, że ta pierwsza jest świeżutko wybudowana?

    Odpowiedz
  • EWA(2016-05-06 09:42) Zgłoś naruszenie 20

    MOŻE LEPIEJ BYŁOBY ZROBIĆ WIĘCEJ ŚCIEŻEK ROWEROWYCH, ABY TEN ROWERZYSTA CZUŁ SIĘ BEZPIECZNIEJ. CHODNIKIEM JEDZIE ROWERZYSTA PONIEWAŻ BOI SIĘ POTRĄCENIA SAMOCHODU, I NIE CHCE STRACIĆ ŻYCIA. PONIEWAŻ SAMOCHODY JADĄ I NIE ZWAŻAJĄ NA ROWERZYSTÓW. A DUŻO JEŻDZI OSÓB STARSZYCH Z UWAGI NA ZDROWIE. ONI NIE POJADĄ ULICĄ, PONIEWAŻ CZUJĄ SIĘ NIE PEWNIE. A ŚCIEŻEK ROWEROWYCH CIĄGLE BRAK. NP. UL. ZŁOTOWSKA DO ŚKÓRZEWA, I WIELE, WIELE INNYCH DRÓG. MOŻE TYM BY SIĘ SZANOWNE PAŃSTWO ZAJĘŁO. A WTEDY NIE BYŁOBY WYPADKÓW I KARANIA ROWERZYSTY, ŻE JEDZIE CHODNIKIEM. JADĄC ULICĄ JEDEN SAMOCHÓD ZROBI LEKKI SKRĘT I OMINIE ROWERZYSTĘ A WIĘKSZOŚĆ NIEDŁUGO JECHAŁABY PO ROWERZYŚCIE KTÓRY NIE MA GDZIE UCIEKAĆ. EWA

    Odpowiedz
  • kier(2016-05-06 08:40) Zgłoś naruszenie 00

    Możliwość wyprzedzania z prawej powinna zostać ale powinna zostać dodatkowo opisana, chociażby by rowerzysta miał obowiązek ustąpić skręcającemu. Inaczej formalnie będzie stał w korku. Dodatkowym warunkiem mógłby być odpowiedni odstęp. Generalnie samochód i każdy inny skręcając ma obowiązek zbliżyć się do odpowiedniej krawędzi czyli nie powinno być mieć miejsca wówczas na wyprzedzanie z prawej. Nawet obowiązujece przepisy zabraniają wyprzedzania na skrzyżowaniach i dotyczy to także rowerzystów, tych z prawej także. Bezmyślność niektórych rowerzystów można zobaczyć także przy wyprzedzaniu z lewej, więc zakaz nic nie da, stoję jako czwarty, pierwszy skręca w lewo, rowerzysta wyprzedza z lewej, miał szczęście, jechał ponad 30 km, rowerzysta i kierowca na szczęście zdołał przerwać manewr. Z prawej było odpowiednie miejsce. Chociaż wbrew pozorom bezpieczniej dla szybko jeżdżących rowerzystów jest jednak na jezdni niż na ścieżce, nie ma pieszych, wolny rowerzystów, dzieci na rowerach, a jadąc po drodze głównej mam pierwszeństwo i nie muszę na każdej krzyżówce ścieżki z drogą boczna zwalniać, choćby z tego powodu że nie ma widoczności bo stoi płot posesji.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Sabina(2016-05-06 03:39) Zgłoś naruszenie 12

    za jazde rowerem po chodniku-MUSI BYC WPROWADZONA DO KODEKSU KARNEGO KARA BEZWZGLEDNEGO POZBAWIENIA WOLNOSCI!!!!!!Bydelko rowerowe powinno siedziec w wiezieniach za kazde przekroczenie przepisow.ruchu drogowego!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • ARKAN(2016-05-06 03:27) Zgłoś naruszenie 13

    Jak PIS zrobi porzadek z ta BANDA ROWEROWA to wygra nastepne wybory.ITS nadaje sie tylko do likwidacji bo to zwykla biurokracja.KAZDY KTO MIESZKA W MIASTACH WIE ZE ROWERZYSCI NIE PRZESTRZEGAJA ZADNYCH PRZEPISOW I PO PROSTU UCIEKAJA SZCZEGOLNIE JAK JADA PO CHODNIKACH PRZEZNACZONYCH DLA PIESZYCH JAK I PO PASACH /ZEBRAQCH/.MOIM ZDANIEM KAZDY ROWER POWINIEN BYC ZAREJESTROWANY W WYDZIALE KOMUNIKACJI,KAZDY ROWERZYSTA MUSI MIEC UBEZPIECZENIE OC I KARTE ROWEROWA.ZA JAZDE PO CHODNIKACH POWINNA BYC KARA WIEZIENIA/BEZZAWIESZENIA/, UWAGA!CALKOWITA LIKWIDACJA SCIEZEK ROWEROWYCH NA SKRZYZOWANIACH DROG!!!!!!!!!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Leszcz(2016-05-06 01:12) Zgłoś naruszenie 00

    WojciechJędrzejek_ad futuram rei memoriam: na ulicy wzdłuż obu krawężników, na metr od nich wymalowane ciągle linie - "pasy rowerowe". Na prawym, zgodnie z moim kierunkiem jazdy, rowerzysta. Po kilkunastu metrach, BEZ odwracania głowy, wyjeżdża ze swojego pasa na jezdnię, ukośnie dojeżdża do pasa rowerowego po drugiej stronie, i znowu jest "na swoim". Zrównuję się z delikwentem i korzystając ze zmniejszonego ruchu zaczynam "delikatnie zapytowywać". A kierowca rowerowy na to: "Bo ja tu zaraz skręcam... do sklepu...". Wymiękłem.

    Odpowiedz
  • polski idiota głosujący na PO PIS SLD Kościół Kato(2016-05-05 23:01) Zgłoś naruszenie 21

    A kiedy karty pieszego oraz obowiązkowe ubezpieczenie oraz kask o dmuchaniu w balonik nie wspomnę bo to oczywiste ? W końcu też są użytkownikami przestrzeni na drogach !

    Odpowiedz
  • hehe(2016-05-05 22:37) Zgłoś naruszenie 51

    Genialne. Kierowcy mordują na potęgę, jak nigdzie w Europie, nie przestrzegają prawa, niszczą chodniki, trawniki, ścieżki rowerowe, alejki osiedlowe, więc co robimy? Dowalamy rowerzystom. Osobiście mam nadzieję, że rowerzyści w ramach odwetu zaczną masowo montować kamerki na rowerach i równie masowo zgłaszać KAŻDY wyskok napotkanego kierowcy. Poza tym mogliby ostentacyjnie i bardzo szczegółowo przestrzegać przepisów, tak żeby bydełko zmotoryzowane postało sobie w korkach.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • cyklista(2016-05-05 20:48) Zgłoś naruszenie 21

    Ktoś od 40 lat jeżdzi rowerem, bez żadnych kolizji,a tu nagle jakiś skończony idiota potrzebuje pieniędzy,więc trzeba wyszarpać od rowerzystów,nawet tych z 40 letnią praktyką,gdzie to właśnie praktyka czyni mistrza.Brakuje posłom na biura? bo nasze bezpieczeństwo to oni mają w czterech literach.

    Odpowiedz