statystyki

Kodeks drogowy dotyczy także cyklistów. Czego muszą przestrzegać?

autor: Małgorzata Raczkowska20.04.2016, 20:00
Wszystkich uczestników ruchu drogowego – kierowców, pieszych i rowerzystów – obowiązują przepisy kodeksu drogowego.

Wszystkich uczestników ruchu drogowego – kierowców, pieszych i rowerzystów – obowiązują przepisy kodeksu drogowego.źródło: ShutterStock

Ostatni ciepły weekend sprawił, że na drogi wyjechało znacznie więcej rowerzystów. Ja jeżdżę na rowerze przez cały rok, więc odczułem to bardzo dotkliwie – opowiada pan Jakub. – Na ścieżkach rowerowych, na drogach, na chodnikach zapanowała wolna amerykanka. Cykliści jeżdżą, jak chcą, w ogóle nie przestrzegają przepisów, a potem awanturują się, gdy kierowca im zwróci uwagę. Z kolei kierowcy parkują na rowerowych ścieżkach, blokują przejazdy, nie patrzą, czy ktoś jedzie. Pieszym wydaje się, że ścieżka rowerowa to chodnik: spacerują po niej matki z wózkami, starsi państwo z psami... – skarży się czytelnik

Wszystkich uczestników ruchu drogowego – kierowców, pieszych i rowerzystów – obowiązują przepisy kodeksu drogowego. Cóż z tego, skoro są nagminnie lekceważone. Przypominamy zatem 10 najważniejszych zasad regulujących sprawy, które stają się źródłem konfliktów między tymi trzema grupami na drodze.

Pod prąd

W wielu miastach dopuszczono możliwość, by cyklista poruszał się po ulicach jednokierunkowych w obu kierunkach. Nie jest to jednak powszechnie obowiązująca zasada. Pod prąd można wjechać tylko w taką ulicę, przy której zakaz wjazdu opatrzono tabliczką „nie dotyczy rowerów”.

Po ścieżce i po jezdni

Rowerzysta powinien poruszać się po ścieżce rowerowej, a gdy jej nie ma – po poboczu drogi. Na jezdnię wyjeżdża tylko wtedy, gdy nie ma ani ścieżki, ani pobocza, albo jest ono w takim stanie, że nie nadaje się do jazdy. Wtedy jednak porusza się cały czas blisko prawej krawędzi pasa ruchu. Jedynie szykując się do skrętu w lewo, powinien zjechać do osi jezdni. Tu i ówdzie zaczęto już używać nowego znaku poziomego P-27 („kierunek i tor ruchu roweru”), który ma zastosowanie tam, gdzie brak jest miejsca na wyznaczenie pasa ruchu dla rowerów na jezdni lub jego wyznaczenie byłoby niebezpieczne. Znak ten podpowiada rowerzyście, którędy dokładnie powinien jechać. Rzecz jasna kierowcom nie wolno blokować ścieżek rowerowych. Ani tym bardziej parkować na nich.

Po zebrze na piechotę

Nie wolno – choć naprawdę niewiele osób przestrzega tego przepisu – przejeżdżać rowerem przez ulicę przy użyciu przejść dla pieszych. Grozi za to mandat. Jeśli chcemy z takiego przejścia skorzystać, należy zsiąść z roweru i przeprowadzić go na drugą stronę.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • Geniek(2016-04-25 14:24) Zgłoś naruszenie 10

  Powyższy temat to kolejny pretekst do rozmów o karcie rowerowej. Czy mogliby Państwo dać już temu spokój? Art.3 ust.5 Konwencji Wiedeńskiej o ruchu drogowym stanowi, że:" Żadna z Umawiających się Stron nie może wymagać, aby kierujący rowerami lub motorowerami w ruchu międzynarodowym mieli prawa jazdy." Na rower nie można wprowadzać żadnych ograniczeń. W Europie takie rozwiązania nie są znane. Co będzie, gy przyjedzie do nas czeski turysta? Będziemy od niego wymagać papierów, czy też nie? Co na to polski obywatel? Cała dyskusja wobec braku zgodności z Konwencją jest bezprzedmiotowa. Zajmijmy się lepiej budową infrastruktury dla rowerzystów.

  Odpowiedz
 • biker(2016-05-11 09:07) Zgłoś naruszenie 00

  Nie wolno przejeżdżać po zebrze jeśli jest to tylko przejście dla pieszych, ale jeśli jest to przejście dla pieszych i równocześnie ścieżka rowerowa to co?

  Odpowiedz
 • waldi(2016-05-06 09:48) Zgłoś naruszenie 01

  Polska nigdy nie ratytfikowała tej Konwencji

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane