statystyki

Dziecko można zarejestrować poza miejscem zamieszkania rodziców

autor: Maria Kuźniar05.05.2016, 09:47; Aktualizacja: 05.05.2016, 09:57
Poród

Jest dobra wiadomość dla rodziców niezdecydowanych na żadne imię – polskie przepisy pozwalają na jego zmianę.źródło: ShutterStock

Nasz syn nieco pospieszył się na świat i urodził się, gdy z narzeczoną wypoczywaliśmy na drugim końcu Polski – pisze pan Marcin. – Ze względu na komplikacje po porodzie musieliśmy zostać nieco dłużej w szpitalu, wydłużył się więc pobyt na wakacjach. Zastanawiam się w związku z tym, jak rozwiązać kwestię związaną z rejestracją syna w urzędzie. Czy mogę to zrobić poza miejscem naszego zamieszkania, a może lepiej poczekać na powrót do domu, nie wiem też, ile czasu mamy na decyzję, a wciąż jeszcze nie możemy dojść pod tym względem do porozumienia – pyta czytelnik.

Na rodzicach po narodzinach dziecka spoczywa wiele obowiązków, jednym z nich jest właśnie rejestracja potomka w urzędzie stanu cywilnego. Dużym ułatwieniem jest to, że od niedawna można to zrobić w urzędzie znajdującym się w miejscu narodzin dziecka, a nie – jak wcześniej – w miejscowości zamieszkania. Dlatego, mimo że synek pana Marcina przyszedł na świat w innym miejscu, niż miejsce zamieszkania rodziców, z rejestracją nie muszą czekać na powrót do domu, ale nie trzeba się również spieszyć. Na rejestrację dziecka w urzędzie jest obecnie 21 dni od daty urodzenia, czyli od daty wpisanej w karcie urodzenia przez szpital (jeszcze niedawno było to 14 dni). Dopiero, jeśli w tym czasie rodzice dziecka (lub rodzic, jeżeli dziecko pochodzi ze związku małżeńskiego) nie zgłoszą narodzin i nie nadadzą imienia lub imion, wówczas imię zostanie nadane z urzędu. Najczęściej jest to jedno z popularniejszych imion nadawanych w ostatnich latach lub w danym mieście.


Pozostało 36% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • kierownik usc(2016-05-07 10:55) Zgłoś naruszenie 00

    hmmm.... Nieprawdą jest, że poprzednio trzeba było rejestrować dziecko w miejscu zamieszkania(!). ZAWSZE akt urodzenia jest sporządzony w USC w miejscu urodzenia. Pod rządami starej ustawy ZGŁOSZENIA (NIE rejestracji) MOŻNA było dokonać w miejscu zamieszkania rodziców, jeśli żadne z nich nie miał miejsca zamieszkania w okręgu usc, w którym urodziło się dziecko. Kierownik usc, który przyjął zgłoszenie przesyłał je do kierownika usc właściwego ze względu na miejsce urodzenia dzieck, celem sporządzenia aktu urodzenia. Obecna ustawa NIE daje takiej możliwości. Rejestracja urodzenia dziecka (sporządzenie aktu urodzenia) następuje w usc właściwym ze względu na miejsce urodzenia, czyli w tym usc, w którym urodziło się dziecko. Zatem nie jest możliwe zarejestrowanie dziecka w miejscu zamieszkania rodziców. Zgłoszenia urodzenia można również dokonać przez pełnomocnika - pełnomocnictwo musi być udzielone na piśmie. Zatem pytający musi zarejestrować dziecko w tym urzędzie stanu cywilnego, w okręgu którego urodziło sie dziecko. Ma na to 21 dni. Po sporządzeniu aktu urodzenia kierownik usc występuje o nadanie numeru PESEL. Zatem numer PESEL dla dziecka otrzymuje się w chwili sporządzenia aktu urodzenia.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane