Nasz syn nieco pospieszył się na świat i urodził się, gdy z narzeczoną wypoczywaliśmy na drugim końcu Polski – pisze pan Marcin. – Ze względu na komplikacje po porodzie musieliśmy zostać nieco dłużej w szpitalu, wydłużył się więc pobyt na wakacjach. Zastanawiam się w związku z tym, jak rozwiązać kwestię związaną z rejestracją syna w urzędzie. Czy mogę to zrobić poza miejscem naszego zamieszkania, a może lepiej poczekać na powrót do domu, nie wiem też, ile czasu mamy na decyzję, a wciąż jeszcze nie możemy dojść pod tym względem do porozumienia – pyta czytelnik.
Na rodzicach po narodzinach dziecka spoczywa wiele obowiązków, jednym z nich jest właśnie rejestracja potomka w urzędzie stanu cywilnego. Dużym ułatwieniem jest to, że od niedawna można to zrobić w urzędzie znajdującym się w miejscu narodzin dziecka, a nie – jak wcześniej – w miejscowości zamieszkania. Dlatego, mimo że synek pana Marcina przyszedł na świat w innym miejscu, niż miejsce zamieszkania rodziców, z rejestracją nie muszą czekać na powrót do domu, ale nie trzeba się również spieszyć. Na rejestrację dziecka w urzędzie jest obecnie 21 dni od daty urodzenia, czyli od daty wpisanej w karcie urodzenia przez szpital (jeszcze niedawno było to 14 dni). Dopiero, jeśli w tym czasie rodzice dziecka (lub rodzic, jeżeli dziecko pochodzi ze związku małżeńskiego) nie zgłoszą narodzin i nie nadadzą imienia lub imion, wówczas imię zostanie nadane z urzędu. Najczęściej jest to jedno z popularniejszych imion nadawanych w ostatnich latach lub w danym mieście.
W przypadku opisanym przez czytelnika, do urzędu będzie musiał wybrać się wraz z narzeczoną. Jeśli dziecko ma też nosić jego nazwisko, konieczne będzie uznanie ojcostwa. Takie oświadczenie musi również zostać potwierdzone przez matkę dziecka.
Jest dobra wiadomość dla rodziców niezdecydowanych na żadne imię – polskie przepisy pozwalają na jego zmianę. Wystarczy przyjść do tego samego urzędu, w którym nastąpiła rejestracja dziecka (o ile nie minęło 6 miesięcy od sporządzenia aktu urodzenia) i złożyć oświadczenie o zmianie imienia. Konieczna jest przy tym obecność obojga rodziców oraz opłata w wysokości 11 zł.
Podstawa prawna
Art. 52–58, art. 60, art. 63 ustawy z 28 listopada 2014 r. – Prawo o aktach stanu cywilnego (Dz.U. z 2014 r. poz. 1741). Art. 62, art. 73, art. 77, art. 89 ustawy z 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U. z 2015 r. poz. 2082).